Olomoucký kraj už ve spolupráci s hygieniky připravil plán pro případ vypuknutí pandemie prasečí chřipky.Přerovský magistrát ale zatím žádná konkrétní opatření nechystá.

Nové případy nákazy virem nejsou

„Počet lidí, nakažených v Olomouckém kraji prasečí chřipkou, se zatím nezměnil. Evidujeme pouze jediný případ, a ten je už staršího data. Podezření, jimiž jsme se v minulých měsících zabývali, bylo celkem 21,“ shrnula krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

I na Přerovsku zatím zůstává situace nezměněná. „Nové podezření na tuto nákazu nemáme,“ potvrdila v pátek přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

Podle ní se už ale začali v ordinacích lékařů objevovat první pacienti s příznaky chřipky. Počet akutních respiračních chorob vzrostl za minulý týden zejména u dětských pacientů ve věku do pěti let, kde je už na hranici epidemických hodnot. A právě zmutování viru prasečí a sezónní chřipky je to, čeho se odborníci obávají.

„U nejnižší věkové kategorie do pěti let nyní připadne na sto tisíc obyvatel na 2 238 nemocných. U dětí od 6 do 14 let je to pak 894,“ upřesnila Skácelová.

Menší nemocnost je u dospělých a seniorů.Vkategorii od 25 do 59 let je jich 379, u lidí nad 60 let pak 293. Kromě respiračních chorob už se však vyskytlo i třicet chřipce podobných onemocnění s typickými projevy jako je vysoká teplota, zimnice a celková zchvácenost.

Vakcín proti sezónní chřipce je dostatek

Zatímco vakcín proti sezónní chřipce je v lékárnách dostatek, na dodávku očkovacích látek proti viru Pandemic H1N1 se stále čeká. Lékárníci v současné době nemají na skladech ani lék proti prasečí chřipce Tamiflu.

„To, co jsme měli v minulosti objednané, se ze všech lékáren stahovalo pro potřeby vlády,“ popsala situaci kolem zásobování antivirotikem tamiflu Vladimíra Sokolová z přerovské lékárny v ulici Komenského.

Podle ní už jsou vakcíny proti prasečí chřipce vyrobené a budou distribuovány do vakcinačních center. „Na skladě v současnosti máme pouze vakcíny proti sezónní chřipce, a o ty je letos velký zájem,“ vysvětlila.

Její slova potvrdil i přerovský praktický lékař Ludvík Koudelka. „Zájem pacientů o očkování proti klasické chřipce je o něco vyšší než loni,“ řekl. Očkování proti viru Pandemic H1N1 by měli podle hygieniků provádět praktičtí lékaři, a to ve dvou vlnách – zhruba v polovině listopadu a potom v prosinci.

Očkování přitom bude dobrovolné a pacient ho může odmítnout. Záleží pouze na jeho rozhodnutí.

První vlna očkování: chronicky nemocní

„V první vlně v listopadu dostanou vakcínu chronicky nemocní pacienti, kteří trpí chorobami dýchacích cest a plic, dále lidé se srdečními potížemi a těhotné ženy s rizikovým těhotenstvím ve druhém a třetím trimestru,“ vyjmenovala nejvíce ohrožené skupiny obyvatel přerovská epidemioložka Jitka Skácelová.

V prosinci přijdou na řadu vybraní zdravotníci. Jedná se především o lékaře zdravotnické záchranné služby, urgentních příjmů v nemocnicích, jednotky intenzivní péče, ARO, operačních, zákrokových a porodních sálů. Dále to jsou zaměstnanci laboratoří a ústavních lékáren, pracovišť CT, rentgenů, transfuzních stanic a infekčních oddělení. Očkováni budou praktičtí i dětští lékaři, gynekologové a stomatologové.

K vytypovaným skupinám patří rovněž pracovníci, nezbytní pro zajištění chodu státu, tedy zaměstnanci energetiky, vodního hospodářství, dopravy, informatiky, spojů, policie, hasičů, armády a sociálních služeb. „Jde o to, že v případě pandemie musí všechny tyto složky fungovat. Nemocní lidé budou potřebovat teplo a vodu. Pokud by selhaly pro chod státu základní věci, riziko šíření nemoci se zvýší,“ vysvětlila krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Pandemický plán Olomouckého kraje se bude postupně utvářet podle aktuálních potřeb. „Zkušenosti z Anglie a jiných zemí ale ukazují, že se pandemický plán stále vytváří a mění,“ podotkla Haliřová.

Každá nemocnice má pro případ vypuknutí pandemie vlastní traumatologický scénář a vyčlení oddělení pro příjem nakažených pacientů. Přerovský magistrát ale zatím žádná opatření nechystá. „Městská rada se tím zatím nezabývala,“ konstatoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Nemocnice v Hranicích vyčlenila lůžka

Soukromá nemocnice v Hranicích má pro případ, že by v regionu udeřila prasečí chřipka, vyčleněnu celou jednu lůžkovou stanici na svém infekčním oddělení. „Což znamená třicet lůžek,“ upřesnil ředitel nemocnice Eduard Sohlich.

Pokud by bylo potřeba tato lůžka uvolnit, museli by se pacienti, která je teď užívají kvůli jiným chorobám, přemístit na infekční oddělení jiných nemocnic v okolí. „Musela by zkrátka nastat koordinace v rámci Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje,“ dodal k tomu Sohlich s tím, že by samozřejmě spolupráce fungovala v obou směrech.

Mimo to má už teď nemocnice zajištěny očkovací látky pro své zdravotnické pracovníky a pro osoby s přidruženými chorobami, u kterých lze v případě pandemické nákazy počítat s možnými komplikacemi.

Také přerovská nemocnice se připravuje na prasečí chřipku. „V současné době probíhají stále jednání na přípravu pandemie chřipky. Lůžka jsou směrována především na infekční oddělení, nicméně je připravena i varianta restrukturalizace lůžek interních oborů v Nemocnici Přerov pro případ vyhlášení pandemie chřipky,“ vysvětlil Tomáš Želasko, mluvčí přerovské nemocnice.

V Hranicích mají rezervu na nákup pomůcek

Město Hranice má v oblasti krizového řízení finanční rezervu kolem dvaceti tisíc korun, která by se dala v případě potřeby využít například k nákupu ochranných pomůcek pro zdravotníky a k podobným účelům.

„Pandemický plán však vypracován nemáme. Pouze se podílíme na vytváření tohoto plánu Olomouckého kraje,“ dodal k tomu tiskový mluvčí Hranic Petr Bakovský. Praktičtí lékaři v Hranicích obdrželi z kraje nařízení vypracovat seznam pracovníků ve zdravotních a sociálních službách, kteří by se v případě výskytu pandemie ocitli takzvaně v první linii. Ti by pak byli očkováni přednostně.

„Od pojišťovny máme už také seznam ohrožených pacientů, který musíme potvrdit a zaslat zpět. Jedná se o ty jedince, kteří mají v důsledku jiné nemoci sníženou imunitu,“ objasnila praktická lékařka z Hranic Eva Vitovská.

Podle jejích informací se však zatím žádný člověk s typickými příznaky prasečí chřipky na Hranicku nevyskytl. „Pokud by se někdo takový objevil, nechali bychom mu provést odběry přímo na infekčním oddělení v nemocnici,“ sdělila lékařka.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková