Pokud nepřijde potřebný počet pacientů, nevyužité vakcíny se budou muset vyhodit.

„I já mám některé pacienty, které budu očkovat. Vakcíny ale budou v lahvičkách po deseti dávkách. To je velmi nešťastná okolnost,“ řekl přerovský lékař Michal Chromec.

„Vždy deset lidí bude muset přijít naráz. Pokud někomu bude vyhovovat jen určitý den, tak aby si sháněl k sobě devět dalších.“ Jakmile se totiž jednou balení otevře, není možné ho dlouho skladovat.

„U vícedávkových balení bývá skladovací doba čtyřiadvacet hodin. Lékaři se musí naučit s ním pracovat. I nám se ale výjimečně stane, že nevyužitá část látky se musí zlikvidovat,“ vysvětlila lékařka Jana Vlčková, která vede očkovací centrum v Olomouci.

Sezvat deset konkrétních lidí na jediný den je pro lékaře těžký úkol. „Zvlášť když chodí do práce, je to problém. My jsme se proto rozhodli, že vezmeme auto a někdy večer po ordinačních hodinách je objedeme,“ uvedl praktický lékař Ludvík Koudelka. Sám má v kartotéce přes dva tisíce dvě stě pacientů, očkování se týká zhruba čtyřiceti z nich.

Seznamy lidí, kteří mají dostat vakcínu, rozesílaly ošetřujícím lékařům pojišťovny. „Někde jsem byl překvapený, koho pojišťovny vybraly. Sám bych volil jinak,“ sdělil lékař.

„Osobně jsem proto doplnil další své pacienty, u kterých by očkování bylo vhodné.“ Pojišťovny navržené pacienty do seznamů ještě zařadí.

„Nemáme důvod doktorům nevěřit a zpochybňovat jejich rozhodnutí. Důležité je, aby se vakcíny dostaly těm, kteří je potřebují,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.