Je to tak trochu paradox - právě za éry Prachaře se výrazně pohnulo s výkupy pozemků, a to díky zřízení kontaktního centra.

Exministr Prachař svolal na pátek tiskovou konferenci, aby se ohradil vůči výrokům svého nástupce ve vedení rezortu Dana Ťoka.

Ten informoval přerovského primátora Vladimíra Puchalského (SpP) o přípravách úseku Říkovice - Přerov v dopise. Redakce má jeho text k dispozici.

ČTĚTE TAKÉ: Rozbité chodníky a schody na Kopaninách opraví. Vylepší i zeleň

Za zpoždění může předchůdce?

„V roce 2014 bylo rozhodnuto tehdejším ministrem dopravy o změně křižovatky MÚK Přerov - sever. Tato změna měla zásadní dopady do přípravy stavby, kdy musela být aktualizována projektová dokumentace pro územní rozhodnutí a projektová dokumentace pro stavební povolení,“ uvádí se v něm.

Bývalý ministr dopravy Antonín Prachař se vůči tomu ohradil.

„V podstatě tím říká, že viníkem jakéhokoliv zpoždění je jeho předchůdce. Zákon ale stanovuje jasně, jak je možné postupovat. Pokud máme platné územní rozhodnutí, můžeme spojit stavební povolení se změnou územního rozhodnutí. Otázkou je, proč takto Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvo dopravy nepostupuje,“ řekl Antonín Prachař.

ČTĚTE TAKÉ: Přerovská radnice má ve výpůjčce psa. Pro strážníky

Radnice se distancovala

Vedení přerovské radnice se od tiskové konference Antonína Prachaře distancovalo.

Podle mluvčí magistrátu Lenky Chalupové Prachař nemluvil k novinářům jako zmocněnec města pro dopravu, ale jako soukromá osoba. O svolání tiskové konference se primátor i jeho náměstci dozvěděli až dodatečně.

„Primátor Vladimír Puchalský zaslal 17. února e-mail ministru dopravy Danu Ťokovi, v němž mu sdělil, že Antonín Prachař jako zmocněnec města ve věcech dopravních staveb se už nebude za Přerov účastnit žádných koordinačních jednání, která souvisejí s přípravou a dokončením D1 v úseku Říkovice - Přerov,“ podotkla mluvčí radnice Lenka Chalupová.

ČTĚTE TAKÉ: Přerovské gymnázium chce zpátky primu

Příprava pokročila

Příprava stavby úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem podle Ředitelství silnic a dálnic pokročila.

Do prvního kola výběrového řízení na zhotovitele této technicky náročné stavby se přihlásilo deset uchazečů a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nyní posuzuje jejich kvalifikační předpoklady. Archeologický výzkum v trase dálnice se rozběhne na jaře.

Stavba samotná má být zahájena koncem letošního roku.

„V tuto chvíli máme pro úsek D1 mezi Říkovicemi a Přerovem vykoupených na 98,5 procent pozemků co do plochy a 76 procent co do počtu vlastníků,“ upřesnil ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic David Fiala. Podle něj majetkoprávní příprava tohoto úseku běží.