Z pracujících cizinců pochází polovina ze zemí Evropské unie, z nich je nejvíce Slováků, zhruba 85 procent. Druhá polovina jsou občané takzvaných třetích zemí.

To jsou hlavně Ukrajinci. Jak informoval analytik Úřadu práce v Přerově Bedřich Šenvajc, podle platných zákonů mají Češi a občané EU přednost při výběru práce před ostatními cizinci.

„Když zaměstnavatel nenajde vhodného kandidáta z občanů České republiky nebo EU, potom si může zažádat o povolení zaměstnávat cizince“ vysvětlil Bedřich Šenvajc.

V případě zaměstnávání občana EU je však zaměstnavatel pouze povinen zaslat tzv. informační kartu na úřad práce, nejpozději v den nástupu zaměstnance do práce,“ řekl Šenvajc.

O něco složitější to mají lidé, kteří nepochází ze zemí Evropské unie. „Člověk z jiné země, než která patří do Evropské unie, musí žádat o povolení k zaměstnání v České republice na příslušném úřadu práce, a to ke konkrétnímu zaměstnavateli, kterému bylo povoleno získávat zaměstnance ze zahraničí na konkrétní profesi.

Statistiky však nemusí vždy ukazovat přesný obraz situace. Kromě zmíněné více jak tisícovky se zde podle slov Bedřicha Šenvajce může vyskytovat i nevelké množství dalších cizinců z třetích zemí, kteří na Přerovsku pracují na černo, ale v jakém počtu nelze přesně zjistit.

„To je způsobeno nedostatkem pracovních míst a platovými podmínkami v méně rozvinutých zemích, z nichž tito lidé přicházejí,“ uvedl Šenvajc. V těchto zemích nabízejí cizincům práci různé agentury.

„Ve většině případů pracovníky ze zahraničí najme agentura, ta jim naslibuje vysoké platy a dobré podmínky. Při první výplatě se pak zaměstnanec diví, když zjistí, že má o čtyři tisíce méně než čekal. Odejde od firmy a hledá si práci jinde v republice,“ popsala zkušenosti s prací cizinců vrchní inspektorka cizinecké policie v Přerově Věra Mertová.

A právě cestování cizinců po republice komplikuje práci cizinecké policii. Pravidelné kontroly v ubytovnách nic nevyřeší.

„Pracovníci ze zahraničí musejí na oddělení cizinecké policie nahlásit místo pobytu. Pokud se jim práce nelíbí, odejdou do jiného města a změní úřad práce, což zákon povoluje. Na ubytovně nahlášeni zůstanou a cizinecké policii to neoznámí,“ informovala o tom, kde je prvopočátek problematiky práce na černo, Věra Mertová.