Hvězdárna se nachází nad Přerovem ve výšce zhruba 248 metrů nad mořem, a to poblíž hlavní silnice ve směru na Bystřici pod Hostýnem. Lidé ji navštěvují nejen kvůli pozorování zajímavých nočních jevů na obloze, ale stala se i oblíbeným cílem vycházek.

Výstavba rodinných domů, již plánuje v jejím sousedství soukromý investor, by prý podmínky pro pozorování zhoršila.

„Obáváme se světelného znečištění, což je souhrnné označení pro všechny negativní jevy, které s sebou přináší umělé osvětlení. Na světelně neznečištěné obloze je vidět tisíce hvězd a úchvatný pás Mléčné dráhy je nepřehlédnutelnou dominantou," vysvětlil Petr Karel, předseda Astronomického klubu v Přerově.

I z toho důvodu vznikla iniciativa astronomických institucí, které se spojily ve snaze prosadit do zákona ustanovení o omezování světelného znečištění. Zákon O ochraně ovzduší, jenž byl před lety schválen, obecně ukládá povinnost neznečišťovat, a to ani světlem.

Vadí i osvětlení aut 

„Pokud by přibylo další světelné znečištění v důsledku výstavby rodinných domů v okolí přerovské hvězdárny, hrozilo by podstatné omezení naší činnosti," upozornil Petr Karel. V případě vícepatrových budov by byl pak zastavěný výhled na oblohu.

„Zcela zabránit pozorování hvězd může i osvětlení v horních patrech blízkých budov. Negativní vliv by ale mělo i osvětlení aut, která budou projíždět kolem. O znehodnocení fotografování hvězdné oblohy ani nemluvě," dodal. Jen rozsvícené mobily na pozorovatelně mohou podle něj zcela znemožnit další pozorování.

Výstavbu rodinných domů plánuje na pozemku, sousedícím s areálem bývalých Želatovských kasáren, soukromý investor.

„Zatím je tato věc ve fázi studie s tím, že firma nemá zajištěný přístup a řeší se napojení komunikací," shrnul vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Miloslav Dohnal. Město už s investorem o věci jednalo, protože nesouhlasilo s přístupem kolem hvězdárny.

„Přislíbil nám, že bude hledat jinou formu přístupu do této lokality. Máme informaci, že má dojednaný přístup přes areál bývalých kasáren. V současné době jedná investor také se Státním pozemkovým úřadem o možnosti umístění části komunikace na pozemku, jenž je ve vlastnictví tohoto úřadu," přiblížila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Navrhují dodržovat zásady

Investorská firma se snaží najít jiný přístup do dané lokality. „Děláme maximum pro to, aby byly všechny dotčené strany nakonec spokojeny s výsledkem. Co se týče přístupu do lokality budoucích rodinných domů, bude s největší pravděpodobností vyřešen přes areál bývalých kasáren," potvrdil jeden ze zástupců společnosti.

Lidé, kteří bydlí v této části města, nejsou nadšeni tím, že by měli přijít o hezký výhled na hvězdy. „Chodíme s manželem do hvězdárny často a nedovedu si představit, že bychom o noční pozorování oblohy přišli," vyjádřila svůj názor třeba Jana Z. z Přerova.

Aby byla hvězdárna dotčena světelným znečištěním co nejméně, doporučují členové Astronomického klubu v Přerově dodržení určitých zásad.

„Nejde o to zhasnout, ale svítit účelněji. Svítidla mají svítit jen tam, kam je potřeba – tedy dolů před sebe, nikoliv do vodorovných směrů či dokonce vzhůru. Plně cloněná svítidla svítí pouze pod sebe a neoslňují. Získají tím všichni – oblohu nad sebou, klidné spaní, klidný noční život zvířat, větší bezpečnost a také horší podmínky pro zloděje," uzavřel Petr Karel.