„K vadnému držení těla u dětí může vést nedostatek pohybu, ale i nepřiměřené sportovní zatížení, nevhodné polohy, nesprávný sed či vysoká psychická zátěž, únava a obezita," vysvětlila fyzioterapeutka Jana Studeníková.

Nástup do školy podle ní hraje velkou roli, protože děti několik hodin denně sedí v lavicích, ale i doma nad úkoly či u počítačů a televize. V Česku se jedná o poměrně běžnou věc a vadné držení těla trápí asi čtyřicet procent dětí.

„Nejde však zdaleka jen o estetický problém. Vadné držení těla způsobuje bolesti hlavy a zad a také mnohdy urychlí rozvoj degenerativních změn páteře v dospělosti," varuje. Specialistu by tedy měli rodiče navštívit už při prvních příznacích vadného držení těla.

„Pokud u dítěte zpozorují častější hrbení, kulatá záda v kombinaci s předsunutou bradou, prohnutí beder s vyklenutím břicha, držení těla s páteří vychýlenou do strany nebo i plochá záda, měl by je prohlédnout odborník," radí fyzioterapeutka.

Odborníci s dětmi v rámci skupinového cvičení hravou formou posilují přiměřeně hluboký stabilizační systém a protahují zatěžované partie těla. „Základním principem cvičení je přitom přirozený pohyb a hra tak, aby děti cvičení bavilo a měly k němu kladný přístup," vysvětlila.

Skupinové cvičení je určeno maximálně pro pět dětí najednou a počet absolvovaných hodin se liší podle závažnosti obtíží a aktuálního stavu malých pacientů. Rehabilitační cvičení v nemocnici probíhá vždy v pondělí a ve čtvrtek od 7.15 hodin.