„První klíště přitáhl náš kocour už v únoru. Tak brzy jsme je tedy opravdu nečekali. Hned jsme mu koupili speciální obojek proti parazitům, protože máme malé děti, a ty ho často hladí," svěřil se jeden ze zahrádkářů. Hygienici potvrzují, že díky extrémně teplé zimě se parazitům daří.

„Letošní zima je atypická, protože nebyl téměř žádný sníh. Klíšťata se tedy objevila dříve než obvykle. Lidé, kteří pracují na zahrádkách, nebo chodí do lesa, by se měli začít po návratu domů prohlížet," řekla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Podle ní už dávno neplatí, že se klíšťata vyskytují častěji ve výše položených oblastech. Narazit na ně můžete v parku, ale i na zahrádce u domu. Důležitá je proto prevence.

Pokud chceme přisátí klíštěte předejít, měli bychom v přírodě nosit hladké oblečení světlé barvy s dlouhými nohavicemi a rukávy, které by měly přiléhat k zápěstím a kotníkům. Před parazity se můžeme částečně chránit také repelentem. Nejdůležitější ale je, aby si lidé po každém návratu z přírody ještě tentýž den pečlivě prohlédli pokožku celého těla, včetně vlasaté části hlavy, a přisáté klíště hned odstranili. Čím déle je přisáto, tím větší je riziko přenosu viru klíšťové encefalitidy a borrelií.

Střípky ze statistik

Na Přerovsku onemocnělo jen loni klíšťovou encefalitidou deset lidí – nejvíce případů bylo v červenci, některé se ale objevily i v říjnu.

„V celém Olomouckém kraji se nakazilo téměř pět desítek lidí. Ještě více lidí ale onemocnělo lymskou boreliózou – v kraji bylo případů 344, na Přerovsku pak 40," upřesnila Růžena Haliřová. Na očkování podle ní není nikdy pozdě a lidé by s ním rozhodně neměli otálet.

Česká republika drží nelichotivé prvenství v počtu případů klíšťové encefalitidy v rámci zemí celé Evropské unie. Loni u nás bylo zaznamenáno 625 případů, dva lidé dokonce na následky onemocnění zemřeli. Čím to je? Svou roli hraje prevence – zatímco proočkovanost v Rakousku dosáhla 90 procent, u nás je to pouze 23 procent.

Současný vývoj počasí naznačuje, že letošní sezóna by mohla být pro klíšťata a přenos nemoci ještě příznivější než v předchozích letech, riziko nákazy se totiž s mírnou zimou zvyšuje. Klíšťata jsou aktivní už při teplotě nad 7°C, to znamená, že už teď může být pohyb v přírodním ohnisku nákazy rizikový.