„Mezi spotřebiteli jsou farmářské trhy velmi oblíbené. Lidé totiž chtějí nakupovat zeleninu, ovoce, vajíčka i maso přímo od domácích pěstitelů a chovatelů. Farmáři ale varují před podvodníky, kteří produkty nakupují ve velkoobchodech a pak je vydávají za vlastní produkci,“ popsal problém prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš.

Podle něj se falešní farmáři objevili na několika místech v České republice.

„Samozřejmě, že to kazí celkovou image trhů, jejichž cílem je nabízet kvalitní a chutné potraviny. To je také důvod, proč sem lidé chodí. Chceme proti falešným farmářům bojovat,“ řekl.

V Přerově zatím neřádí

V Olomouckém kraji přišli jako první s nápadem uspořádat Hanácké farmářské trhy v Přerově, kde se tato akce konala na výstavišti počátkem prosince. Vzápětí se přidala i další města – Šumperk, Olomouc či Hranice, kde trhy zahajují tento týden v pátek.

Pronájemce areálu výstaviště v Přerově Milan Chytil tvrdí, že na zdejších trzích zatím zákazníci na podvodníky nenarazili.

„Nedovedu si představit, že prodejci nakoupí brambory třeba v Polsku a pak je nabízejí jako ekologický produkt u nás na trzích. Spoléhám hlavně na názor spotřebitelů, kteří se rozhodně nenechají ošidit,“ konstatoval.

Podle něj výrazně snižuje riziko, když se farmářské trhy konají pravidelně. „Děláme je každý měsíc a lidé za tu dobu poznají, co je dobré, a co ne. Ministerstvo sice chystá nějaký kodex pro provozovatele trhů, ale ten problém neřeší. Musí rozhodnout trh a zákazníci sami musejí falešné farmáře vyselektovat,“ sou­dí.

Případného podvodníka může odhalit anketa

Pronájemce výstaviště zavedl novinku v podobě ankety, která zjišťuje spokojenost zákazníků.

„Lidé můžou vhazovat do schránky na výstavišti své připomínky a nápady. Určitě bychom se tedy přímo od nich dozvěděli, kdyby narazili na podvodníka,“ podotkl Chytil.

Ptejte se detailně na původ

A co radí spotřebitelům odborníci?

Především ptát se přímo u stánků na původ zakoupených potravin.

„Doporučujeme provozovatelům farmářských trhů, aby si důkladně prověřili prodejce a dbali na uvedení původu potravin,“ zdůraznil prezident Společnosti mladých agrárníků Petr Mareš. Podle něj by se lidé neměli bát zeptat, odkud potraviny pocházejí.