Týden po nešťastné události obec uspořádala finanční sbírku na pomoc rodině a do úklidu útrob ohořelého domu se v sobotu 18. ledna pustí dobrovolníci.

K požáru v prostorách autoservisu, který se rozšířil i na dům, došlo ve středu 8. ledna kolem půl jedenácté dopoledne.

„Byla jsem zrovna v práci, když se to stalo. Ve chvíli, kdy jsem dorazila na místo, už tam byli hasiči i policie. Syn při požáru utrpěl popáleniny na pětačtyřiceti procentech těla, oheň zasáhl ruce i nohy. I když se jeho stav lepší, stále je vážný,“ popisuje spolumajitelka domu Eliška Dvoršťaková.

Život obrácený naruby

Podle ní stačil jediný okamžik a její život se obrátil naruby. O to více si cení solidarity obyčejných lidí, ale i vedení obce, která jí ihned po požáru nabídla pomocnou ruku.

„Kudy chodím, naši obec chválím. Žasnu nad tím, že i v dnešní době pořád existují lidé, kteří neváhají přispěchat na pomoc,“ říká dojatě.

Vedení obce zorganizovalo nejen finanční sbírku, ale zajistilo také dobrovolníky na úklid ohněm zasaženého domu. Přihlásili se nejen lidé z Lobodic, ale i okolních obcí - Tovačova nebo Troubek.

„Podle statika se naštěstí dům podařilo zachránit a nemusí se bourat. Obyvatelná je ale jen jedna místnost. Nemáme přívod plynu ani elektřiny, takže jsme se dočasně přestěhovali do školky - i toto náhradní bydlení nám zajistila obec,“ vysvětluje Eliška Dvoršťaková.

Zachraňovali sousedé i starosta

Zabránit mnohem větším škodám, které by při požáru vznikly, se podařilo díky duchapřítomnosti svědků.

A zachránit zraněného muže pomáhali sousedé i starosta obce.

„Protože bydlím nedaleko, všiml jsem si, jak z průjezdu valí černý dým. Zavolal na mě soused, a když jsme uviděli tu spoušť, šli jsme hned na místo. Soused přeskočil zídku do dvora a odtáhl do bezpečí zraněného, který se snažil oheň sám uhasit. Se starostou obce Petrem Hlavinkou jsme pak prokopli bránu a potkali se na zahradě,“ líčí dramatické chvíle zastupitel Pavel Řihošek.

Starosta se zdravotníky telefonicky konzultoval, jak postupovat při záchraně zraněného, a pak už na místo dorazil vrtulník letecké záchranky. Hasičské jednotky mezitím likvidovaly následky rozsáhlého požáru.

Desítky dobrovolníků i z okolí

Dobrovolníci začnou s úklidem poničeného domu v sobotu 18. ledna ráno.

„Na místě budou přistaveny kontejnery na odpad a sutiny, které se pak budou odvážet na skládku. Ideální by bylo, kdyby si dobrovolníci vzali i vlastní pracovní pomůcky jako rukavice, lopaty, hrábě a metly. Na místě bude pro pracanty připraveno i občerstvení,“ nastínil.

Podle starosty Lobodic Petra Hlavinky už se dobrovolníci na úklid hlásí.

„Máme jich zhruba čtyřicet, a to nejen z Lobodic, ale i okolí. Nikdo z nás nevíme, kdy budeme potřebovat cizí pomoc,“ uzavřel starosta.