Varování bylo postupně vyhlášeno v Chropyni a šesti dalších obcích – Skaštice, Břest, Hulín, Kyselovice, Žalkovice a městskou část Kroměříže – Bílany. K dohasování drobných ohnisek požáru vyjížděli hasiči ještě dvanáctý den od vypuknutí požáru.

Jenom během prvních čtyřech dnů vyjelo k místu požáru na 67 jednotek hasičů ze čtyř krajů a pomáhal také policejní vrtulník s bambi vakem. Celková škoda byla nakonec vyčíslena na 300 milionů korun.

Vrtulník s bambi vakem

„Bylo to na začátku mého volebního období ve funkci místostarostky. Bylo to velmi hektické. Nikdo jsme neměli zkušenost s ničím tak velikým. Naštěstí přijeli hasiči ze Zlína, kteří nám pomáhali vše koordinovat. Já jsem měla na starosti spíše zásobování, nosila jsem hasičům pití, občerstvení,“ vzpomíná dnes současná starostka Chropyně Věra Sigmundová. „Jsem ráda, že si hasiči na mě pak ještě dlouho pamatovali,“ dodává ještě Sigmundová.

Na místo se 8. dubna postupně sjely desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů ze Zlínského kraje, Olomouckého kaje a Jihomoravského kraje. Taktéž do Chropyně přijel výjezd Generálního ředitelství HZS ČR Praha a celá řada dalších odborníků z různých oblastí.

„Požár zasáhl hlavní čtyřpodlažní budovu a následně se silným větrem, který zásah značně komplikoval, rozšířil na okolní a napojené budovy. Byl vyhlášen nejvyšší, tedy zvláštní stupeň požárního poplachu. Hasiči byli postupně zapojeni do enormních hasebních prací, které si vyžádaly podporu desítek vozů,“ přibližuje deset let staré okamžiky mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

Zasahovaly převážně cisterny, ale zapojeny byly také automobilové žebříky a plošiny, speciální protichemická auta i celé kontejnery, technické vozy a další speciály. Policie České republiky k zásahu zapůjčila vrtulník s hasícím bambi vakem.

Zranění hasiči

„V prvopočátku hasiči bojovali s požárem, jehož plameny a výbuchy horkých plynů dosahovaly výšky dvaceti metrů nad střechy budov. Požár se postupně, ale rychle šířil na soustavu budov od jednopodlažních až do šestipodlažních. Bylo tak potřeba velké množství výškové techniky,“ pokračuje Javoříková.

Po sedmnácti hodinách velmi intenzívních hasebních prací se hasičům konečně podařilo dostat požár pod kontrolu a velitel zásahu mohl ohlásit lokalizaci požáru, který se dál již nešířil. Do tohoto okamžiku byli zraněni dva dobrovolní hasiči, kteří museli být odvezeni do nemocnice.

„Nebylo možné vstoupit do zničených budov, jejich torza se tyčila nad hlavami zasahujících hasičů a nebylo možné provést intenzívní a přímé hašení. Objekty měly narušenou statiku a byly pro hasiče příliš nebezpečné. Proto bylo místo požáru ponecháno samovolnému vyhoření. Hasičům tím ale práce neskončila. Ještě mnoho hodin ochlazovali okolní místa a bránili dalšímu rozhoření požáru,“ uvádí Javoříková.

Dvacetimetrový výšleh plamene

Další komplikace přišly po více než 24 hodinách hašení. Vnitřní část jedné z hašených budov se zřítila a došlo k následnému enormnímu výbuchu horkých plynů. Nad torzem budovy se objevil asi dvacetimetrový výšleh plamene. Hasiči se museli stáhnout a počkat, až síla požáru alespoň trochu opadne. Po rozednění přiletěl hasičům na pomoc znovu vrtulník s vakem. Ale likvidace požáru byla stále v nedohlednu.

Za čtyři dny se na požářišti vystřídalo 67 jednotek ze čtyř krajů.

„Jejich úkolem bylo hašení skrytých ohnisek. Především velkého ohniska v sutinách, ke kterému se však již mohli více přiblížit,“ dodává Lucie Javoříková. Celý den tak chrlily cisterny velké množství vody a pěny s cílem uhasit ohniska požáru.

„Díky tomu byl požár definitivně utlumen. Po zasedání krizového štábu bylo večer čtvrtého dne zásahu rozhodnuto, že místo požáru bude předáno majiteli. Bylo však nutné ponechat na místě jednotku dobrovolných hasičů, jejímž úkolem bylo dohlížet na případné rozhoření skrytých ohnisek a asistovat během likvidačních prací,“ uzavírá Javoříková. I přesto na pomoc s dohašováním přijížděli jednotky profesionálních hasičů i v dalších dnech.