1. TOP O9 + ODS

Politolog: Vcelku pravděpodobná možnost, po dlouhých letech by to bylo politicky čisté řešení. Rada by se opírala o ideově podobné programy. Obtíž vidím v tom, že TOP 09 se představuje jako minulostí nezatížená alternativa, musela by spolupracovat se subjektem, který je naopak stálicí české politické scény. Navíc TOP 09 kritizuje v Přerově poměry, za něž může i ODS. Možnou koalici by museli formovat realisté, jimiž ale oba subjekty disponují.

2. ODS + ČSSD

Politolog: Pokud bude možné vytvořit pravicovou koalici, pak si ODS velmi těžko obhájí velkou koalici. Jelikož si TOP 09 a ODS konkurují, ČSSD má k vítězství velmi blízko. Jistě by o takovou spolupráci stála. Na tom občanští demokraté mohou stavět a určit si pro ni výhodné podmínky.

3. Široká koalice ODS + ČSSD + TOP 09 + Strana práv občanů – Zemanovci

Politolog: Nepravděpodobná koalice. Sice by měla velkou stabilitu, opírala by se o širokou spolupráci, ale pro Přerov by nepředstavovala žádnou změnu. Zvlášť pokud by v ní měly ČSSD a ODS silnější zastoupení než zbylé dvě strany.

4. ČSSD + KSČM + Strana práv občanů – Zemanovci.

Politolog: Jednalo by se o průlom, sociální demokracie ale raději dá přednost ODS před KSČM. Nevidím ji jako příliš pravděpodobnou.

5. Společně pro Přerov + TOP 09.

Politolog: Revoluce. Jiným slovem se tato možná koalice nedá označit. Znamenalo by to změnu ve způsobu vedení radnice, jiných prioritách atd. Voliči však těmto dvěma stranám většinu v zastupitelstvu nedopřejí. Bez ODS či ČSSD je příští rada nepředstavitelná, leda by se připojily v případu úspěchu jiné subjekty (SPOZ)).