K této události došlo přesně před rokem. Dnes řádění velké vody nepřipomíná v obci takřka nic, obec se podařilo uvést do původního stavu.

Podle slov starosty jen v některých místních lidech stále přetrvávají obavy, když se schyluje k bouřce. Před podobnou událostí by je však měl už brzy začít chránit poldr, jehož stavba se chýlí k závěru.

„Bylo to jako blesk z čistého nebe. Najednou se zatáhlo a strhla se velká bouřka. V tom se do naší obce začala valit voda, která se vylila z místního potoka. Voda dosahovala místy výšky téměř okolo jednoho metru a brala všechno s sebou. Protekla celou obcí směrem ke Kojetínu,“ vzpomněl na událost, ke které došlo před rokem starosta Zdeněk Vrána.

Podle jeho slov záplava po sobě zanechala v obci doslova spoušť. Škody způsobila jak v jednotlivých domácnostech, tak na veřejných prostranstvích.

„Ta hrůza trvala asi tři a půl hodiny. Musím říct, že bez pomoci hasičů bychom se rozhodně neobešli. Celou situaci perfektně zvládli. Nepřetržitě čerpali vodu z domů i ze zahrad. Byli velmi obětaví,“ zhodnotil zásah hasičů starosta Vrána.

Ten v následujících dnech spolu s několika dobrovolníky uspořádal v obci brigádu. „Museli jsme zpřístupnit hlavní komunikace a začali jsme s odvážením zničených věcí na skládku,“ vysvětlil. Když se obec začala z nejhoršího vzpamatovávat, za týden se záplava opakovala.

„To už jsme ale měli k dispozici protipovodňové pytle, takže druhá povodeň nás tak výrazně nepoškodila,“ vzpomněl Vrána. Než se však podařilo obec uvést do původního stavu, trvalo to do podzimu.

„Získali jsme od kraje zhruba milion dvě stě tisíc korun. Tyto peníze nám velmi pomohly. Opravili jsme za ně zničené komunikace, povrchovou kanalizaci a použili je na odstraňování dalších následků povodní,“ doplnil starosta Křenovic.

Nyní už v obci záplavy připomínají jen dva domy, které kvůli narušené statice čeká demolice. Na návsi i jinde už v podstatě žádné stopy po této události nejsou znát.

„Původně jsme chtěli dlažbu na chodnících vyměnit za zámkovou, ale to by nebylo hospodárné, protože nás čeká v budoucnu budování nové kanalizace,“ vysvětlil Vrána.

Záplavy však na druhou stranu měly pro obec i pozitivní přínos. Díky této události se totiž uspíšilo zahájení plánované stavby poldru, jejíž investorem je Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Poldr se v současné době dokončuje. „Náklady na jeho stavbu představují zhruba 8 milionů korun,“ upřesnil Martin Kolátor z ŘSD.

Podle slov křenovického starosty poldr dokáže zadržet stoletou vodu po dobu nejméně dvanácti hodin. „Navíc se Ředitelství silnic a dálnic, které kolem naší obce staví dálnici, zavázalo, že nám provede vyčištění koryta potoku v délce jednoho a půl kilometrů od poldu až k fotbalovému hřišti, a to je další pozitivní zpráva,“ řekl závěrem Zdeněk Vrána.

Křenovice loni během týdne dvakrát zaplavila voda. Živel napáchal škody majitelům domů, ale i na veřejných prostranstvích. V současné době je v obci před dokončením stavba poldru, který má místní obyvatele chránit před záplavami.