K protipovodňovému opatření se lidé ze břehu Ludiny rozhodli proto, aby se při dalších prudkých deštích neopakovala situace z letošního června.

„Při povodních v roce 1997 jsme měli vodu jen na zahradě. Teď, před měsícem a půl, už se dostala i do domu. V přízemí, kde mám ordinaci, zničila přístroje a jejich oprava nás vyšla na 150 tisíc,“ svěřila se Libuše Wanková.

Příčina toho, že se tentokrát Ludina vylila více, je podle lékařky Wankové jednoznačná.

„Břehy jsou plné náletových dřevin. Jejich větve jsou u země tak husté, že zachytily všechno, co voda přinesla, a tím se vytvořila umělá hráz,“ vyjádřila svůj názor na povodeň u svého domu. Ona sama v tu chvíli doma nebyla. Její dcera jí však nepříjemný zážitek dopodrobna vylíčila.

Voda se přelila i přes krušpánek

„Vysadila jsem kolem potoku živý plot z krušpánku, a ten prý asi dvě hodiny vodě bránil v tom, aby se přes něj přelila. Pak ale zřejmě přišla nějaká nárazová vlna, a voda byla rázem v domě,“ tlumočila očité svědectví své dcery Wanková.

V sobotu ráno se parta dobrovolníků pustila do odstraňování tenkých kmenů a větví. S pomocí motorové pily vyčistila oba břehy tak důkladně, že na nich zůstalo jen několik „skutečných“ stromů.

„Byla to opravdová akce Zet,“ pojmenovala víkendovou brigádu Wanková.

„Pokud někdo opravdu kácí jen nálety, pak k tomu ani nepotřebuje naše svolení,“ řekl k tomu tiskový mluvčí města Hranic Petr Bakovský a naznačil tak, že tímto způsobem může učinit protipovodňové opatření prakticky kdokoliv.