Obviněnými z přečinu obecné ohrožení z nedbalosti byly už loni fyzická a právnická osoba. Škoda se podle policie vyšplhala na 13 milionů 900 tisíc korun a viníkovi hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

„Hlavní líčení, na kterém se bude tato záležitost projednávat, bylo nařízeno na konec února,“ potvrdil předseda Okresního soudu v Přerově Jiří Barbořík. Soud se bude případem, ve kterém figurují desítky poškozených, zabývat 29. února a 1. března. Mezi poškozenými je sedmdesát majitelů rodinných domů, ale také samospráva v Brodku u Přerova a pojišťovny.

Brodek pod vodou

Co se tehdy stalo? Do Brodku u Přerova se v noci ze 14. na 15. října roku 2020 dostala voda z rozbouřené Olešnice. Zaplavila několik ulic - Třebízského, Nerudovu, Majetínskou, ale i 28. října nebo Masarykovo náměstí. Ulice v Brodku se slily v jednu velkou lagunu a zaplavený byl i podjezd.

V městyse byly zasaženy desítky rodinných domů a hasiči se snažili ochránit hrázemi z pytlů školu, obchod i poštu. Voda podle hasičů ohrožovala sedmdesát domů v pěti ulicích a do dvaceti vtekla. Na místě zasahovalo patnáct jednotek.

Po vinících pátral i starosta

Na nohou byl tehdy celou noc i starosta Brodku u Přerova Roman Zbožínek. Ten se snažil vypátrat, odkud voda přišla. Pro řádění ničivého živlu totiž neměl vysvětlení - Brodku se vyhnula i stoletá voda v roce 1997.

„V noci platil druhý povodňový stupeň v Kokorách a za mostem v Majetíně. Olešnice byla ve svém korytě, voda ale přesto doputovala až k nám. Napadlo nás, že musela být chyba někde na rozhraní mezi mostem u Majetína a Kokorami. Na toku jsou dvě vodní díla, z nichž jedno je na katastru Kokor,“ vzpomněl starosta městyse Roman Zbožínek.

Když zástupci obce zjišťovali, odkud voda přitéká, mysleli si nejprve, že bobři vyvrátili stromy, kmeny se zachytily a vznikla hráz. „Zjistili jsme ale, že majitel na kokorském katastru nechal zavřená stavidla. Průtok tak byl škrcený a voda vytekla do polí. Odtud se dostala až k nám,“ vylíčil starosta.

Ke stejnému závěru dospěla i policie, která prováděla rozsáhlé šetření. Množství poškozených objektů bylo totiž značné. „Při vydatných deštích zůstalo večer stavidlo uzavřené a říčka kvůli tomu vystoupila ze svého koryta,“ konstatoval už dříve krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.