„Povinné očkování je nesmysl, nejsme přece žádní pokusní králíci. Když vakcíny zbyly, tak proč je nedat vojákům, že?

Jde především o naše zdraví a nikdo nemá právo nám něco dávat rozkazem,“ uvedl jeden z vojáků přerovské vrtulníkové základny, který si nepřál uvést jméno. Redakce je ale má k dispozici. Podle něj jsou podobného názoru i mnozí další příslušníci základny.

Naproti tomu bývalý pilot elitní tygří letky Jiří Chrobák, který v minulosti na základně působil, je opačného mínění.

„Takový postup je všude ve světě naprosto běžný. Například u americké armády. Co mě osobně zaráží, je spíše fakt, že vakcínu proti prasečí chřipce vyrobili tak rychle, během půl roku,“ zmínil pilot bojové letky, který nyní působí ve strukturách NATO v Německu.

Podle mluvčí generálního štábu armády Jany Růžičkové ale o vhodnosti očkování rozhoduje hlavní hygienik, a to na základě vyhodnocení epidemiologické situace.

„Teprve na základě jeho rozhodnutí vydává náčelník generálního štábu své nařízení k přijetí opatření,“ vysvětlila mluvčí.

Další vlny prasečí chřipky nejsou vyloučeny

Ta na dotaz, zda v současné době hrozí druhá vlna pandemie prasečí chřipky, odpověděla, že to není vyloučeno.

„Vzhledem k současnému poklesu nemocnosti je podle odborníků právě nyní vhodné období pro zahájení očkování proti pandemické chřipce před další možnou vlnou,“ doplnila.

Prasečí chřipka se totiž může šířit atypicky v několika vlnách.

„Pandemii jsme si nevymysleli my, ale vyhlásila ji celosvětová zdravotnická organizace. Podle odhadu odborníků je předpoklad, že by mohla další vlna následovat někdy na jaře. Pokud by se očkování armáda vyhnula, hrozí, že bude v případě pandemie ohrožen chod státu. Mohli bychom se totiž dostat do stavu, kdy nebudeme schopni plnit své úkoly.

„Jen vysoká kolektivní ochrana proti chřipkovému onemocnění umožní udržet vybraným jednotkám bojeschopnost a plné nasazení při řešení krizových situací,“ řekla. Podle ní podstoupili očkování minulý týden i náčelník generálního štábu se svými zástupci.