„I z toho důvodu jsme vsadili na jinou formu a vyhlásili celorepublikovou literární soutěž. I když se nám možná zdá, že je to vzdálená historie, v textech Jana Blahoslava je tolik moudrosti a jsou tak nadčasové, že se jeho myšlenky dají přenést i do dnešní doby. Vždyť, co jiného je Filipika proti misomusům, než obhajoba nutnosti vzdělávání, tedy téma dnešní doby,“ tvrdí ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

Pětisté výročí narození Jana Blahoslava podle ní přímo vybízí uctít významného učence netradičním způsobem. Nedávno třeba studenti vytvořili na hřišti školy originální živý obraz v podobě číslovky 500.

„Jana Blahoslava připomene i výtvarný salon, který se uskuteční 29. března v 9.50,“ doplnila.

Nejlepší díla studentů získají ocenění

Studenti z celé republiky se mohou zapojit do literární soutěže, kterou škola vyhlásila.

„Chtěli jsme toto složité téma zprostředkovat mladým lidem a hledali vhodný způsob. Napadly nás citáty a přísloví - Jan Blahoslav byl totiž jedním z prvních sběratelů přísloví a společně s Matějem Červenkou vydali knihu Česká přísloví. Soutěž ale není jen o Janu Blahoslavovi, může se vztáhnout i k tomu, jak vznikla česká přísloví, a jaká moudra se v nich ukrývají,“ přiblížil Jiří Ocelka, vedoucí předmětové komise českého jazyka a literatury, který má literární soutěž na starosti.

Učitelka biologie a tělesné výchovy na Gymnáziu Jakuba Škody v Přerově Petra Urbášková postoupila mezi šestici finalistů soutěže Zlatý Ámos. (Na snímku se studenty)
Učitelka přerovského gymnázia je mezi finalisty ankety Zlatý Ámos

Mottem soutěže je citát Jana Blahoslava: „Úsloví neboli přísloví a vybrané myšlenky jsou pravými perlami duše.“ Školy mohou zasílat díla svých studentů do konce března.

„V tuto chvíli probíhají školní kola, jejichž vítězové pak postoupí dál. Soutěž je určena pro žáky 1. až 4. ročníků středních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií,“ upřesnil.

První texty do soutěže už dorazily - mimo jiné od studentů Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích. Nejlepší práce získají ocenění.

Dílo Jana Blahoslava je zajímavé nejen po obsahové stránce, ale podle učitele češtiny je na něm možné demonstrovat i vývoj českého jazyka.

Výstava k 500. výročí narození přerovského rodáka Jana Blahoslava začala v neděli 19. února 2023 v prostorách Muzea Komenského.
Jan Blahoslav je autorem nejstarší zmínky o slavném nalezišti v Předmostí

„Humanistická čeština, typická pro dílo Jana Blahoslava, je jedním z mezistupňů vývoje našeho jazyka. Můžeme se tedy ve výuce zaměřit i na styl psaní a různé typografické zajímavosti, například iniciály na začátku textu, které se ostatně v textech používají dodnes,“ uzavřel Jiří Ocelka.