Zda některá z nich nastala také v sobotu při řešení nočního incidentu před barem Lumír v Přerově, musí podle něj zjistit policie České republiky.

Kdy vlastně strážník může použít služební zbraň?
Ty možnosti jsou velmi omezené. Podle zákona o obecní policii se jedná například o nutnou obranu nebo stav krajní nouze. Je to přípustné také za situace, kdy strážník tímto způsobem může zabránit útěku nebezpečného pachatele, kterého není možné zadržet za pomoci jiných donucovacích prostředků.

Máte informace o tom, zda v sobotu před barem Lumír taková situace nastala? Padla tam například nejdříve nějaká výstraha či varovné výstřely?
Použití střelné zbraně je pro každého strážníka či policistu opravdu krajní záležitost. Pokud je v dané situaci nějaká jiná možnost, je potřeba ji využít. Před použitím pistole je strážník povinen vyzvat osobu, proti které zakročuje, aby upustila od protiprávního jednání s výstrahou, že použije zbraň. Od výzvy s výstrahou může upustit jen v případě, že je ohroženo jeho zdraví nebo život nebo je-li ohroženo zdraví nebo život jiné osoby a zákrok nesnese odkladu. O tom, zda toto vše bylo při zásahu před barem Lumír dodrženo, ale bohužel nemám konkrétní informace. Ve chvíli, kdy jsem na místo dorazil, jsem se strážníky nemohl mluvit. Na místě už byla policie České republiky a vše prověřovala.

Strážník, z jehož zbraně výstřel padl, byl při zásahu také zraněn. Je v pracovní neschopnosti?
Má poraněné koleno, nastoupil kvůli tomu na nemocenskou. Doba léčení je předběžně stanovena do konce února. Strážník není u přerovské městské policie žádným nováčkem, pracuje u nás už 12 let. Jeho kolega při sobotním incidentu zraněn nebyl, slouží dál v běžném režimu.

Budete po této tragické události strážníky nějak dodatečně proškolovat?
Z hlediska organizace práce při sobotním zásahu bylo všechno v pořádku. O tom, zda má či nemá být použita střelná zbraň, rozhoduje v danou chvíli konkrétní strážník. Pokud na něj v jednu chvíli mělo současně útočit několik lidí pod vlivem alkoholu a ještě ho měl ohrožovat pes, je těžké posoudit, zda použití pistole bylo na místě. Policie teď musí všechno prověřit a zjistit, zda strážník použil zbraň oprávněně. V současné době zvažujeme nové proškolení strážníků zaměřené právě na používání donucovacích prostředků a zbraní. Pokud školení proběhnou, pak spíše z preventivních důvodů, protože v dané chvíli se musí každý strážník rozhodnout sám za sebe.