Podle krajského mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka upozornili lidé nejprve na vodu, která se objevila na hřišti nedaleko restaurace Černá Hora. Několik dní nato zase spadl kmen do potoku v lokalitě na Osmeku a bránil průtoku.

„K prvnímu zásahu jsme vyjížděli ve středu 29. prosince do Lipnické ulice. Potok sice namrzal, ale nebylo potřeba provést větší zásah. Ve stejný den jsme kontrolovali také česla na Strhanci v blízkosti restaurace Černá Hora,“ popsal ředitel Hasičského záchranného sboru v Přerově Miroslav Čoček.

Jen o pár dní později, prvního ledna, vyjížděli hasiči k dalšímu zásahu.

V ulici U Výstaviště spadl do koryta potoku mocný kmen stromu a hasiči ho museli odstranit.

„Jednotka provedla jeho odstranění s pomocí elektrického navijáku, umístěného na hasičské cisterně,“ přiblížil Čoček.

Strhanec dělá problémy obyvatelům přilehlých ulic už léta. Hladinu vody v něm proto při větších mrazech pravidelně kontrolují městští strážníci.

„Hlídáme hlavně česla, což jsou kovové mříže, které brání naplaveninám. Právě ty se totiž ucpávají ledem. Pracovníci technických služeb ve spolupráci s hasiči vždy provádějí proplachování ledu horkou vodou,“ řekl zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Přestože je správcem toku Povodí Moravy, město v minulosti investovalo do jeho oprav. „Koryto je spravené až po soutok s Bečvou. Stačí ale, aby česla namrzla, a ihned nastane problém s průtokem vody,“ konstatoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.