Na dnešní podobu křižovatky ulic Ztracená, Bří Hovůrkových, U Hřbitova a 9. května řidiči nadávají. V minulosti zde navíc došlo k několika vážným nehodám.

Město už loni v prosinci změnilo územní plán, aby mohla být stavba veřejně prospěšnou. „Protože se jedná o silnici první třídy, která je v majetku státu, musí se k celé věci vyjádřit Olomoucký kraj a Dopravní inspektorát. Zatím máme hotovou studii toho, jak by mohla podoba území vypadat,“ zmínil přerovský radní pro dopravu Tomáš Navrátil.

Na Horním náměstí v Přerově začala revitalizace prostranství - po odstranění zbytků původních dřevin, které byly vykáceny, se začne pracovat na replice studny.
Proměna Horního náměstí začala, hotovo má být letos

Frekventovaným úsekem vede po dobu stavby průpichu část objízdné trasy. Protože ale stavba průpichu 31. října končí, přípravy se mohou naplno rozběhnout.

„Bude záležet hlavně na tom, jak rychle se podaří zvládnout výkup pozemků. Rádi bychom ale tuto akci realizovali v příštím roce. Reagujeme hlavně na podněty řidičů, kteří dnes křižovatku považují za nepřehlednou a upozorňují na problematický výjezd ze Ztracené ulice. Pomůže ale i cyklistům a chodcům, v plánu je totiž cyklostezka,“ řekl.

Řidiči by rondel v této části města uvítali. „Zatímco v centru jsou okružní křižovatky na několika místech a kousek od sebe - u malé Pasáže, bývalé Komuny a nebo u Hané, na silnicích s tak hustým provozem chybí. Už tady měl být rondel dávno,“ soudí jeden z řidičů Jiří Línek.

Okružní křižovatka ulic Tovární - Gen. Štefánika a Durychova v Přerově prošla opravou, červenec 2022
Nový rondel v Přerově museli po třech měsících opravit, drolil se povrch

Servítky si neberou ani diskutující na Facebooku.

„Křižovatkou je o strach projíždět. Zrovna tady by byl rondel super, protože polovina řidičů nemá ani tušení, jak má v této křižovatce stát. Kruháče jsou podle mě dobré pro plynulejší průjezdy přes křižovatky. Jen si myslím, že to mělo být už dávno,“ znějí nejčastější názory. Někteří ale naopak namítají, že je okružních křižovatek ve městě zbytečně mnoho.

Město nedávno postavilo nový rondel u pekárny. Okružní křižovatka ulic Tovární - Gen. Štefánika - Durychova stála 1 milion korun, ale řidiči kamionů se s novým dopravním řešením ještě nesžili, takže už byl několikrát rozbitý.

Stavbu průpichu v Přerově si prohlédl ministr dopravy Martin Kupka. 15. září 2022
Ministr dopravy v Přerově: Stavba D1 by mohla začít ještě letos

Další rondel, který je součástí vnitřního průtahu městem, vyrůstá od jara také mezi ulicemi Dluhonská-Polní-Tržní.

„Stavba nové okružní křižovatky oválného tvaru si vyžádá náklady za bezmála 30 milionů korun a Hlavním investorem je Ředitelství silnic a dálnic, město financuje přilehlé chodníky a cyklostezku,“ shrnula mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Tato okružní křižovatka má být dokončena 24. října. Nová spojnice ulic Velké Novosady, Komenského a Kojetínská se staví také v rámci průpichu u nádraží. S plným zprovozněním se počítá 31. října.