Žáky čeká od příštího školního roku stěhování do Hranic a v Přerově zůstane jen praktická část výuky.

Studenti uspořádali společné setkání u vánočního stromu, drželi v rukou svíčky a zpívali koledy. Nostalgii prý ale necítí.

„Mně to ještě vyšlo, ale lituji těch, co se musejí stěhovat. Přihlašovali se do přerovské školy, a teď musejí dojíždět do Hranic, což je pro ně asi dost nepříjemné,“ řekl student maturitního ročníku Denis Přikryl.

Dojíždění nevadí Natálii Polserové z Přerova, která je ve druhém ročníku.

„Od příštího školního roku všichni pokračujeme v Hranicích, ale praxi budeme mít tady v Přerově. Když to budou dva nebo tři dny v týdnu, tak je to docela v pohodě,“ vyjádřila svůj názor.

Přerovské pracoviště Střední zdravotnické školy v Hranicích má ukončit provoz od září roku 2018.

Studenti nižších ročníků mají na výběr - mohou buď dojíždět do nedalekých Hranic, nebo přestoupit jinam. Většina z nich ale změny neplánuje.

Teorie v Hranicích, praxe v Přerově

Rozhodnutí padlo ještě za bývalého vedení Olomouckého kraje a důvodem jsou úspory - náklady na provoz jsou totiž značné a objekt na náměstí Přerovského povstání je ve špatném technickém stavu.

Zastupitelé ještě na poslední chvíli usilovali o to, aby škola ve městě zůstala, ale jejich snaha byla marná. Díky vstřícnosti přerovské nemocnice se nakonec podařilo dohodnout alespoň kompromis.

„Do Hranic se přesouvá kompletně teoretická výuka, ale ta praktická zůstává v Přerově, protože jsme se na tom dohodli s nemocnicí, a máme zde pronajatou učebnu. Od tohoto školního roku už učí i lékaři, takže předpokládám, že i oni zůstanou do těch dalších let učit spádové žáky v přerovské nemocnici. Dohoda je taková, že praktická výuka zůstává tady a lékařská také. Zdejší nemocnice má spoustu oddělení, která v Hranicích nejsou,“ konstatovala ředitelka Střední zdravotnické školy v Hranicích Hana Čamborová.

Prostory budovy na náměstí Přerovského povstání musí škola opustit k poslednímu srpnu příštího roku.