Turistický pochod, během kterého účastníci obejdou všechny přerovské mosty, pořádal Klub přátel turistiky a sportu Přerov již potřetí. Letošní ročník se těšil mimořádnému zájmu. Teploty přesahující pětadvacet stupňů a nebe bez mráčků přilákaly rekordní počet účastníků. „Oproti předchozím ročníkům byla účast dvojnásobná. Počasí jistě udělalo své. Loni touto dobou to bylo na ušanku a rukavice,“ zavzpomínal hlavní organizátor Oldřich Smékal.

Účastníci vycházeli od Tyršova mostu, kde obdrželi arch pro zaznamenávání razítek. Vybrat si mohli ze dvou tras. Kratší šestikilometrová vedla pouze po přerovských mostech. Na delší šestnáctikilometrové se turisté podívali také do Grymova a Prosenic.

Jedním z hlavních taháků byla zastávka v loutkovém divadle, kde si návštěvníci prohlédli jindy nepřístupné zákulisí. A nejen to. „Povedlo se dohodnout, že lidé mohli vylézt i na střechu Sokolovny a podívat se na Bečvu z trochu jiného úhlu,“ popsal Smékal.

Stejně jako předešlé ročníky byla turistům zpřístupněna budova hotelu Strojař. Ovšem až po absolvování povinných kontrol na všech mostech. Na střeše opuštěné budovy pak obdrželi poslední razítko nutné pro získání pamětního listu.

„Letos je to druhý ročník, kterého se účastním. Jsem turista, chodím i delší trasy, ale tohle je také super, chválím skvělý nápad,“ uvedl jeden z účastníků Stanislav Karas.

„Vybrali jsme si kratší trasu. Návštěva Strojaře to byl takový bonbonek. Celý výlet se nám líbil, ale tohle bylo nejlepší. Strojař je prý možná otevřený pro veřejnost naposledy, takže jsem ráda, že jsem to stihla,“ řekla Eva Mádrová, která vyrazila na Přerovské mosty s přáteli.

Nevyužívaná budova, která je v majetku města, má být v budoucnu zbourána. Na jejím místě by mohl vyrůst moderní bytový dům.  Zastupitelstvo 15. dubna odsouhlasilo záměr zadat veřejnou zakázku na zpracování projektové dokumentace, inženýrskou činnost a autorský dozor pro nové řešení místa.

Podívejte se na fotogalerii z návštěvy Strojaře:

Fotogalerie: Přerovské mosty 2024

Myšlenka turistické akce, v rámci níž účastníci navštíví místní mosty, se ujala také v okolních městech. Z Přerova se akce rozšířila například do Uherského Hradiště a v plánu jsou už i další lokality.

„Ve spolupráci s regionem Slovácko jsme vytvořili sdružení, které pomáhá organizovat akce v městech, kde jsou na to podmínky. Už teď s jistotou víme, že se příští rok uskuteční také Olomoucké a Hodonínské mosty,“ zakončil Smékal.

Takto vypadala prohlídka střechy hotelu Strojař. | Video: Deník/Marie Sehnálková