Většina poslanců oslovených Olomouckým deníkem dala najevo, že nepodpoří vládu Jiřího Rusnoka, až přijde do Sněmovny požádat o důvěru.

„Země potřebuje stabilní, zvolenou vládu. Nezpochybňuji kvality premiéra Rusnoka, ale zodpovídá se parlamentu, parlament je politické uskupení a úřednická vláda je anomálie, výjimka, která by neměla dlouho fungovat," reagoval na jmenování kabinetu poslanec a krajský šéf Jiří Zemánek.

Vláda zřejmě nedostane jeho důvěru.

„Pokud z nějakých strategických důvodů nebude rozhodnuto jinak. Ale nic není nemožného," naznačil, že se při hlasování o důvěře přikloní k doporučení vedení ČSSD a poukázal na to, že Rusnok bude žádat Sněmovnu o podporu téměř za měsíc.

Poslanec ODS Zdeněk Boháč, Bořivoj Šarapatka z TOP09 i Dagmar Navrátilová z LIDEM novou vládu nepodpoří. Jednoznačně.

Připomněli, že hlavě státu předložili řešení a za Miroslavou Němcovou jako potenciální premiérkou nadále stojí. Prohlásili, že pro toto řešení stále mají deklarovaných 101 hlasů.

„Stávající vládu nechci komentovat. Znám dvě, tři osoby," reagoval Boháč.

Komunista počká na program

K lidem ve vládě se nechtěli vyjádřit ani další poslanci dnes už bývalé koalice.

„S kabinetem nesouhlasím, měli jsme řešení a stojedničku. Jednotlivé ministry ale nebudu komentovat," reagoval profesor Šarapatka.

„Jsem přesvědčena, že v tomto státě je parlamentní demokracie, a jestliže pan prezident najmenoval prezidentskou vládu, pak s tím mám problém. Z vyjádření parlamentních stran lze vyvodit, že nedostane důvěru a za takové situace nepokládám za státnické takovouto vládu vůbec uvádět v život," uvedla Navrátilová.

„Podepsala jsem podporu Miroslavě Němcové a na této podpoře trvám," doplnila poslankyně.

Kabinet naopak může podpořit komunistický poslanec Josef Nekl. Rusnok je podle něj odborník a i když jsou mu některá jména v čele resortů známá méně, proti složení vlády nic nenamítá.

„Počkám však na programové prohlášení. Zatím nemyslím, že je to špatná cesta, myslím, že si důvěru zaslouží a na podzim bychom dospěli k předčasným volbám," uvedl.

Rychlé zmizení dluhu zarazilo

Komunistický poslanec, podobně jako jeho kolegové ze Sněmovny zvoleni v Olomouckém kraji, se v souvislosti se jmenováním Jana Fischera novým ministrem financí pozastavovali nad rychlostí, s jakou se před jmenováním vlády vypořádal s dluhem po kampani v prezidentských volbách.

„To mě opravdu zarazilo," reagoval Nekl.

„Trochu zázračně, takřka přes noc splacený dluh je mi trnem v oku. Půl roku nebyl schopen dluhy splatit, a teď s takovou rychlostí? To jistě nejen u mě vyvolává zvláštní pocity," komentovala Navrátilová.

„Přála bych si, aby s takovou rasancí byl splacen státní dluh. Bylo by docela příjemné, pokud by se to panu ministru financí podařilo," podotkla.

„Mohlo se to stát i bez toho, aniž by se stal ministrem financí, ale nejsem si jist, zda by to bylo tak rychle. A také si nejsem jist, že by to byli zrovna tito donátoři," vyjádřil svoje pochybnosti Jiří Zemánek.

Co na Rusnokovu vládu říkají starostové z Olomouckého kraje?
ČTĚTE ve ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM vydání vašeho regionálního DENÍKU 11. července