„Chtěl bych být poslancem ještě jedno volební období. Připadá mi, že tři roky ve sněmovně je dost málo na to, abych si tu našel svou pozici. Navíc mám pocit nedokončené práce,“ vysvětlil poslanec za ČSSD Jindřich Valouch důvody, proč se chce znovu ucházet o přízeň voličů.

Během působení ve sněmovně byl podle svých slov užitečný i regionu. „Nikdy jsem se nechtěl odcizit komunální politice a dění v Přerově sleduji jako řadový zastupitel. Lidem, kteří se na mě obracejí s problémy, se snažím pomoci,“ poznamenal Valouch, který byl v minulosti v Přerově starostou a primátorem.

V pořadí třetí kandidaturu do sněmovny má v úmyslu i poslanec za KSČM Ladislav Mlčák. Ten má ale k přerovské komunální politice výhrady a některá rozhodnutí zdejších radních otevřeně kritizuje. „Ať nevymýšlí vodotrysky a majáky, ale řeší podstatné problémy, jako je doprava. Co nám pomůže nová víceúčelová hala, když nemáme opravený zimní stadion nebo plavecký bazén,“ tvrdí Mlčák.

Do politického důchodu se ani po skončení současného mandátu nechystá. Poslankyně Zdeňka Dopitová z ČSSD, která je ve sněmovně teprve od loňského října, ale vidí svou budoucí kariéru jinak. „Kandidovat znovu nebudu, těším se na klidný důchod s vnoučaty. Ať si politiku vyzkoušejí mladší,“ říká rozhodně.

Bývalá dlouholetá starostka Tovačova se do sněmovny dostala jako první náhradník poslance Karla Korytáře, jenž vyhrál vloni na podzim volby do Senátu. „Vždycky jsem se smála, že budu první náhradník za někoho, kdo zemře. Nakonec jsem se do sněmovny dostala, ale za jiných okolností,“ pousmála se Dopitová, která prý sice získaných zkušeností nijak nelituje, ale od vrcholné politiky si ráda odpočine.„Ve vysoké politice mi vadí hádky a řevnivost,“ posteskla si.

Trochu tajemný je v otázce své další politické kariéry poslanec za ODS Zdeněk Boháč, bývalý místostarosta Přerova. Ten je dodnes aktivním městským zastupitelem.

„Těším se, že začnu chodit na ryby, budu mít konečně čas sportovat a začnu žít úplně normálním životem,“ reagoval Boháč na dotaz, zda bude na podzim znovu kandidovat ve volbách do sněmovny. Podle něj ukáže teprve čas, co bude dál. „Myslím, že budu mít jasno tak do čtrnácti dnů,“ nechtěl zatím prozrazovat nic bližšího Boháč. Své další působení ve vrcholné politice ale zcela nevyloučil.