„Monitor se vkládá do postýlky pod matraci a citlivě reaguje na jakékoliv změny. Snímá totiž dechovou aktivitu kojence, takže v případě, že něco není v pořádku, ozve se hlasitý alarm,“ vysvětlil vedoucí lékař novorozeneckého úseku přerovské nemocnice Libor Slováček.

Podle něj doporučují lékaři monitor maminkám nedonošených dětí, ale také po rizikových porodech či u novorozenců po resuscitaci.

„U normálních zdravých dětí, které se narodily v termínu, to necháme na zvážení rodičů. Řada maminek, zejména pokud jsou už starší, se ale pro monitor rozhodne, protože jsou pak díky němu mnohem klidnější,“ podotkl.

Lehký "nadstav"

Novorozenecké oddělení má v současné době k dispozici dvanáct přístrojů a nyní k nim přibylo devět nových.

„Naše dětská lůžka jsou tedy plně vybavena a máme dokonce i lehký „nadstav“. Z toho důvodu si od nás můžou maminky monitor za poplatek zapůjčit, a to na půl roku, ale i déle,“ konstatoval.

„Nové monitory dechu nám udělaly obrovskou radost,“ neskrýval své nadšení primář dětského oddělení přerovské nemocnice Milan Blaštík s tím, že v České republice umírá na tento syndrom každý rok kolem deseti dětí.

„Jedna z uváděných příčin může být drobná změna v mozku dítěte, která vede k problémům s dýcháním či krevním oběhem. Pokud se k takovéto anomálii přidá některý z rizikových faktorů, může dojít k úmrtí dítěte,“ vysvětlil primář.

Předali už 4140 monitorů

Dárcem, díky němuž se do českých a moravských porodnic dostává potřebné vybavení, je brněnská Nadace Křižovatka. Té se podařilo sehnat sponzory na zakoupení přístrojů.

„Od našeho vzniku před sedmnácti lety se nám podařilo předat 4 140 monitorů do nemocnic v celé republice. Během příštích let se budeme snažit doplňovat monitory dětská a novorozenecká oddělení, jednotky intenzivní péče, ale i kojenecké ústavy a dětské domovy,“ uvedl člen správní rady Nadace Křižovatka Vlastimil Novotný, který předával nové přístroje v Přerově.

Zástupci Nadace rozdali v úterý ve třech nemocnicích celkem 27 monitorů za 78, 3 tisíce korun.

„Pořízení devíti přístrojů pro přerovské oddělení přišlo na 26,1 tisíc korun, dalších devět obdrží také nemocnice v Kroměříži a stejný počet dostanou i v Kyjově,“ upřesnil.

Strašák syndrom

Syndrom náhlého kojeneckého úmrtí je pro mnohé rodiče stále strašákem. Ze studií vyplývá, že postihuje častěji chlapce než dívky, a „babské rady“ upozorňují na to, že rizikové je spaní miminek na bříšku nebo na zádech, kdy může dojít ke vdechnutí zvratků. Proto mnozí lékaři doporučují spánek na boku.

„Za deset let praxe jsem se naštěstí se syndromem náhlého kojeneckého úmrtí nesetkal. Občas k nám ale maminky přijdou s tím, že poduška alarmuje, třeba při poloze dítěte na zádech. V takových případech raději dítě necháme u nás pár dní na pozorování,“ uzavřel lékař Libor Slováček.