Na regionální dotace je letos ve státním rozpočtu určeno 1,8 miliardy korun.

Peníze pomohou i obcím

Největší balík peněz by mohl stejně jako loni dovézt na Přerovsko poslanec za ODS Zdeněk Boháč, který usiluje o podporu regionálních projektů v celkovém objemu 10 milionů korun. Z finanční podpory se však může těšit nejen samotné město Přerov, ale i několik obcí.

Poslanci tentokrát pamatovali například na Brodek u Přerova, Rokytnici, ale třeba na i Paršovice na Hranicku. O tom, zda se svými návrhy poslanci uspěli, se definitivně ve sněmovně rozhodne do konce týdne.

Poslanec žádá až deset milionů

„Usiloval jsem o podporu na stavbu dvou dětských hřišť, a to v přerovských ulicích Želatovská a Dvořákova. Finance jsem žádal i na opravu budovy sokolovny, klubovny a vybudování parkoviště v areálu Tělocvičné jednoty Sokol v Rokytnici, a také na zastřešení sportovního areálu a vybudování zavlažovacího systému pro Fotbalový klub v Kozlovicích,“ upřesnil poslanec Zdeněk Boháč, který předpokládá, že by na zmíněné projekty mohl získat až 10 milionů korun.

Loni se mu například podařilo získat pět milionů na vybudování parčíku s majákem, jehož stavba byla dokončena letos na jaře na břehu řeky Bečvy.

Dva miliony na Tyršův most

Částku v celkové výši 4 miliony korun by měl na Přerovsko přivézt poslanec za ČSSD Jindřich Valouch. „Podával jsem žádosti o podporu na dva projekty. Dva miliony by měly přispět na stavbu nového Tyršova mostu v Přerově a stejná částka je určena na dokončení přístavby tělocvičny v Brodku u Přerova,“ vyjmenoval bývalý starosta Přerova Jindřich Valouch.

Velké oči při takzvaném porcování medvěda měl komunistický poslanec Ladislav Mlčák. Ten totiž původně žádal o 44 milionů korun, ale podle svých slov s největší pravděpodobností získá jen 1,5 milionu.

„Půl milionu by mělo sloužit na nákup hasičské stříkačky pro obec Doloplazy na Prostějovsku a zbývající milion bude určen na výstavbu místní komunikace k víceúčelovému hřišti v Paršovicích na Hranicku,“ svěřil se Mlčák, který však usiloval o finanční podporu například pro Základní školu v Soběchlebích či Základní uměleckou školu v Potštátě.

„Škola v obci Soběchleby nutně potřebuje opravit střechu a umělecká škola v Potštátě zase vyměnit okna. Bohužel na tyto projekty se mi podporu získat nepodařilo,“ řekl Mlčák.