O to více si péče cenili pozůstalí padlých amerických letců, ale i samotní účastníci největší letecké bitvy nad Hanou z prosince roku 1944, kteří po sametové revoluci do Troubek zavítali.

Ve svých proslovech nikdy nezapomněli poděkovat za to, že se o hrob jejich spolubojovníků obyvatelé Troubek starali. Místní sem chodí zapalovat svíčky dodnes, zejména v době výročí.

„Letecká bitva, která se strhla 17. prosince 1944, byla největší nad územím protektorátu za druhé světové války. Americká 15. letecká armáda, která sídlila v jihoitalském Bari, chystala nálet na důležité rafinerie v Horním Slezsku. Nad Hanou ale americké liberátory překvapily německé stíhačky a rozhořel se nelítostný boj. Velké ztráty byly na obou stranách. Nad naším územím spadlo téměř sedm desítek letounů,“ řekl historik Svazu letců Jaroslav Schön.

Na oběti největší letecké bitvy nad Moravou, která se odehrála 17. prosince 1944, se vzpomínalo na několika místech - na hřbitovech v Přerově a Troubkách, ale i u památníku v Rokytnici.
Od největší letecké bitvy nad Hanou uplynulo 75 let

Na Přerovsku spadlo několik letounů - v Troubkách, Kokorách, Rokytnici, v Kozlově-Libavá, a pak také v Olomouci-Neředíně a v Prostějově.

Jeden z amerických pilotů Thomas Qualman, kteří tehdy pád liberátoru přežili, Troubky v minulosti několikrát navštívil i se svou rodinou. Bohužel už ale nežije.

Velké setkání za přítomnosti přímých účastníků letecké bitvy se uskutečnilo v roce 2014 - zúčastnili se ho tehdy piloti Hjalmar Johansson a Orvile Hommert, kteří v ní bojovali. 

Americké bombardéry Consolidated B-24 Liberator. Tento typ se dostal do palby německých stíhaček ve velké bitvě nad Hanou ke konci 2. sv. války
Nad Hanou zuřila největší letecká bitva v protektorátu. "Byli jak vlčí smečka"

Co se stalo 17. prosince 1944?

Americká 15. letecká armáda vzlétla v osudný den z jižní Itálie s cílem bombardovat závody na výrobu syntetických paliv v Horním Slezsku a dnešním Polsku. Američané mířili na svou misi přes Moravu s více než pěti sty bombardéry, které hlídalo na tři sta stíhaček.

Přestože byla německá armáda plně vytížena boji na východní frontě a ofenzivou v Ardenách, dokázala zorganizovat obrannou akci. Z letiště nedaleko Berlína vzlétlo proti konvoji sto strojů elitní stíhací eskadry JG 300 Wilde Sau se stroji Focke-Wulf Fw 190 a Messerschmitt Bf 109.

Útok německých stíhaček na americké bombardéry začal v prostoru mezi Olomoucí a Přerovem.

„Letouny havarovaly v Troubkách, Kokorách, Rokytnici, Vinarech, ale také v Olomouci nebo u Prostějova,“ přiblížil jeden z organizátorů výstavy Dušan Krpec. Tato letecká bitva druhé světové války nebyla co do rozsahu ztrát překonána.