„Hlídala jsem děti lékařů na olomoucké klinice v době, kdy jejich rodiče operovali, a o jejich potomky se neměl kdo postarat, protože k nim babičky nemohly. Starali jsme se asi o deset dětí - dopoledne jsme si hráli nebo něco tvořili, odpoledne chodili na procházky. Mám děti ráda, takže mě to bavilo,“ svěřila se osmnáctiletá studentka třetího ročníku pedagogické školy.

Její stejně staré spolužačky Veronika Škrkánková a Kristýna Přikrylová neváhaly ani minutu, když se na ně obrátila prostějovská charita. „Pomáhali jsme charitě s úklidem na pokojích, chystali jídlo a starali se o postižené děti, se kterými jejich rodiče nemohli zůstat doma kvůli pracovním povinnostem,“ popsala Veronika Škrkánková.

Strach z nákazy koronavirem prý dívky neměly.

„Rodiče sice zpočátku obavy měli, ale pak bylo zavedeno povinné testování zaměstnanců, takže jsme každé dva týdny prošly testem,“ zmínila Kristýna Přikrylová.

Memorandum za prodloužení Baťova kanálu na Hanou podepsali v úterý na tovačovském zámku hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Jiří Zemánek, primátor Přerova Petr Měřínský, starostové Kojetína, Tovačova a řady dalších obcí
Baťův kanál až na Hanou? Kraje jsou pro, podepsaly memorandum

Děti zdravotníků přerovského Psychosociálního centra hlídali v době nouzového stavu Lucie Bradová z Kokor a Jan Bednář z Přerova.

„Když se zavřely školky, sestřičky je neměly kam dávat. Měli jsme na starosti děti ve věku od čtyř do osmi let, někdy jsme tam ale měli i starší školáky,“ popsala Lucie Bradová.

Pro Jana Bednáře to byla cenná zkušenost - a navíc si během koronavirové krize splnil povinnou praxi.

„Přes den jsme si s dětmi hráli, s předškoláky psali úkoly do školy, vyráběli origami, nebo se dívali na pohádky,“ přiblížil denní program.

Podle ředitelky Romany Studýnkové se v době nouzového stavu zapojilo do dobrovolnické činnosti čtrnáct studentů školy.

„Vykonávali práci v domech s pečovatelskou službou a charitách, starali se o děti lékařů, a to napříč kraji - od Jeseníku až po Prostějov a Olomouc. O práci středoškoláků v první linii se příliš nemluví, ale jsem ráda, že toto ocenění dostanou, protože si ho zaslouží,“ řekla.

Činnost studentů v nelehké době ocenil i náměstek olomouckého hejtmana Ladislav Hynek. „Chtěl bych poděkovat za vaši obětavost a za to, že jste se nebáli nasadit své životy do první linie. Když máme takové skvělé lidi, nemusíme se bát, jak bude naše společnost v budoucnu vypadat,“ uzavřel.

Domov pro seniory Červenka, pobočka Litovel
V domově v Litovli odhalily testy další nakažené, přibyly i případy na Přerovsku