Pořádáte hudební vystoupení především v Klubu Teplo. Jak je financujete, když i počtem míst o něco větší Městský dům považuje koncerty většinou za ztrátové?

Za loňský rok jsme dělali 12 akcí, z toho v 11 jsme šli do minusu. Rekordní minus bylo minus třicet tisíc. I když do toho počítám dotaci města, která se pro nás v posledních letech pohybuje v průměru kolem 70 tisíc, tak jsme do toho loni dali takřka 100 tisíc z vlastních zdrojů – část uhradil ten poslední dvanáctý koncert, část jsme uhradili z jiných zdrojů.

Proč tedy koncerty vůbec děláte, když se vám to nevyplatí?

Bereme to jako součást naší činnosti.a tím i propagaci. A udělá nám radost, když přijdou lidi. A když třeba ještě po koncertě poděkují – vloni ve větší míře zejména u koncertu Jarka Nohavici, Lenky Dusilové, Luboše Pospíšila a Tomáše Kočka. Ale je pravda, že loňský rok byl s tím minusem výjimečný. Většinou po započtení dotace vyjdeme „šul-nul“ nebo s menším mínusem. Ale do toho všeho se ještě nepočítá práce dobrovolníků.

Myslíte, že je problém dostat Přerovany na koncert nebo obecně na nějakou kulturní akci?

Je pravda, že Přerov byl dlouho dělnické město a náročnější koncerty jsou hůře navštěvované. Možná to je i důvod, proč je Městský dům nedělá. A zvlášť těžké je přesvědčit lidi, aby přišli na koncert neznámého umělce.

Ale koncerty na náměstí bývají navštěvované hodně…

Když mohou lidé přijít na něco zadarmo, pak se jim logicky nechce jindy platit za koncert stovka, dvě nebo i tři. Je otázka, jestli při tomto systému pořádání kulturních akcí zadarmo má vůbec smysl pořádat i něco jiného. Ale na druhé straně i na náměstí jsem zaregistroval akce, které zejí prázdnotou. Ale je faktem, že mne před lety strašně potěšil koncert YoYo Bandu, pořádaný na náměstí na mé narozeniny pro mě, mých pár přátel a další dvě desítky diváků. Zpětně děkuji tímto pořadatelům této skvělé akce.

Anebo jsem zpětně nepochopil vánoční koncert Poutníků v roce 2009 s takřka prázdným náměstím. A o to více jeho opakování o rok později.

Nedíváte se na to tak, že městem podporované kulturní akce se vstupem zdarma paradoxně škodí přerovské kultuře, protože podtrhávají nohy pořadatelům?

Dívám. Ale také bych někdy tento problém viděl i v koordinaci akcí. Dlouho se mluví o tom, že taková koordinace tady chybí. Vezměte si měsíce březen a duben a potom říjen a listopad. To mají všichni organizátoři pocit, že to je na kulturu to pravé období, takže máte v jednom týdnu šest akcí. A zbytek roku… Další věc jsou samotné granty města.

Granty na kulturu jsou snad dobrá věc, ne?

Kdyby město podporovalo ty organizace a pořadatele, kteří jsou ochotní dát do toho většinu ze svého nebo si získají i jiné zdroje. Teď je grantová podmínka opačná, pořadatelům, kteří získají grant, stačí zajistit třeba aspoň třicet procent a teoreticky můžou dostat až sedmdesát procent. A navíc je nutná podmínka grantu, že musí dostat takřka všichni žadatelé? Což opravdu vybrat ty nejlepší?

Co by se tím vyřešilo?

Především by odpadli ti, kteří si dělají akce jen když dostanou peníze.

Není problém spíš v tom, že na kulturu je obecně málo peněz?

Pořád se říká, že nejsou peníze. Záleží na jakou kulturu. Kolik stojí ročně oslavy na náměstí? Proč máme ohňostroj na Mikuláše a pak ještě na Silvestra? V roce 2010 trval ohňostroj takřka tři čtvrtě hodiny. Odhaduji, že to může být do vzduchu do slova a do písmene vytřískaných nejméně půl miliónu. A ještě ke grantům – před cca 10 lety bylo na kulturní granty zhruba 1 200 000 korun, vloni čtvrtina…

Jsou podle vás v Přerově lidé, kteří dělají pro kulturu něco chvályhodného?

Jasně. Kultura není jenom Měšťák. Podívejte se třeba na sdružení Curkle, na divadlo Dostavník… Stejně tak i další hudebně taneční vystoupení Duckbeatu ve Hvězdě je ukázkou tvorby té nejmladší generace. Taky muzikál Ječmínek, to je něco, co se nevytvoří každý den. Z jiného ranku jsou šermíři Markus M. Hodně se mně líbí jednak klasická cimbálovka Primáš nebo noví kluci z Jazz Base. Stejně tak i řada kapel od folku přes country až po rockové. Nebo i znovuzrozená Synkopa a s ní i přerovská hudební ikona Jarda Wykrent. Aktuální divadla v Klubu Teplo. Super akce pořádané přerovským muzeem. Nebo cestovatelské večery a další kulturní akce v Base Campu. A to se nebavíme o řadě přerovských neziskových organizacích. Pořád jsou tu lidé, kteří jsou ochotní něco dělat ve svém volném čase.

Jaroslav Biolek
– od roku 1980 pořádá kulturní a jiné akce v Přerově
– zakladatel a předseda Duha Klubu Dlažka (od 1990)
– pořádá i dětské tábory, tábory pro rodiče s dětmi, sportovní a vzdělávací akce
– organizátor Word Campů, kterých se účastní lidé z celého světa – Jižní Koreje, Finska, Itálie, Japonska…
– klub má přibližně 500 členů z celého Česka