„Konec pololetí je jednatřicátého ledna, proto i výpis z vysvědčení předáváme v tento den,“ říká ředitel Základní školy Svisle Miroslav Fryštacký.

Ve většině oslovených škol si ale žáci musejí ještě několik dní počkat.

„Posunuli jsme to na čtvrtek, kvůli prázdninám. Dětem odpadne odpolední vyučování. Klasifikace je už ale samozřejmě uzavřená, i rodiče už vědí, jaké známky jejich děti dostanou,“ podotýká ředitelka školy na Trávníku Marie Mifková.

Kromě prvňáčků, kteří dostanou své vůbec první vysvědčení, jde o důležitý okamžik i pro žáky šestých tříd.

„Je to jejich první vysvědčení na druhém stupni. U nás k němu dostávají i složky na sešity,“ poznamenává zástupkyně ředitele ve škole J. A. Komenského v Předmostí Ivana Fikarová. I zde dostanou školáci výpisy z vysvědčení až ve čtvrtek.

Vysvědčení předá kašpárek

„Prvňákům ho bude předávat Kašpárek. Dostanou i trička s logem naší školy. Vysvědčení oslaví spolu se svojí paní učitelkou dětským šampaňským,“ dodává Fikarová.

Určit, který den se bude rozdávat vysvědčení, mohou školy samostatně.

„Nikde není stanoveno, že to musí být jednatřicátého. Je to na rozhodnutí pana ředitele, který o tom musí vyrozumět žáky a jejich rodiče,“ komentuje Petr Hrbek z odboru školství.

Velký význam má pololetní vysvědčení u žáků osmých a devátých tříd. Známky z něj budou totiž jednou vyplňovat na přihlášce na střední školu. A protože od přijímacích zkoušek střední školy v posledních letech ustupují, rozhodovat budou právě známky ze „základky“.

Ne sice vysvědčení, ale aspoň diplomy si tento týden ze škol přinesou i děti, které zatím navštěvují mateřinky. V Přerově totiž začínají zápisy do prvních tříd.

„Budoucí prvňáci dostanou dívčí nebo chlapecký diplom a drobné dárečky,“ zmiňuje ředitelka Základní školy Za Mlýnem Božena Přidalová.

(pakk)