VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pololetí na silnicích: v okrese tři mrtví, nejrizikovější místo je Na Horecku

Přerovsko/Hranicko – Letos došlo v okrese Přerov už ke třem dopravním nehodám, které skončily smrtelným zraněním. Nejnebezpečnější místa, kde stačí malá nepozornost k neštěstí, jsou na silnici mezi Hranicemi a Slavíčem, odbočce na Opatovice a křižovatce Na Horecku u Lipníka nad Bečvou.

29.6.2012
SDÍLEJ:

Tragická nehoda na křižovatce Na Horecku u Lipníka nad BečvouFoto: Policie ČR

V okrese Přerov se za první pololetí roku, respektive od 1. ledna do 26. června, událo celkem 360 dopravních nehod, což je o 16 více, než ve stejném období minulého roku.

Z dalších srovnání vyplývá, že nepatrně přibylo nehod s těžkým zraněním a mírně ubylo nehod s lehkým. Snížil se také počet nehod, za které mohl alkohol.

„Nejčastějšími příčinami nehod za toto období byl nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě a překročení stanovené rychlosti," uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Dopravní nehody zavinili nejčastěji, a to v 270 případech, řidiči motorových vozidel. Účastníci provozu řídící nemotorové stroje pak chybovali ve 27 dopravních situacích a chodci v pěti.

Obecně se za nejnebezpečnější místo v okrese dá považovat křižovatka Na Horecku u Lipníka nad Bečvou, kde se od poloviny roku 2006 do dnešních dnů stalo již 73 nehod, které ve čtyřech případech skončily tragickou smrtí.

„V tomto úseku došlo od tohoto data také k dvaadvaceti těžkým zraněním a dvaapadesáti lehkým," dodala policejní mluvčí.

Tato nebezpečná křižovatka byla prvně upravena v půli roku 2006. Hned poté však zaznamenala devatenáct nehod.

„Původně tam byla křižovatka ve tvaru písmene T, jak se ale vytvářel obchvat Lipníku, došlo ke změně na průsečnou křižovatku," uvedl zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu v Přerově Petr Vařecha.

I když se o dva roky později výrazným způsobem změnilo její značení, smrtelných nehod výrazně neubylo. Jednou z příčin může být zvyk místních řidičů, protože dříve byla vedlejší silnice křižovatky cestou hlavní.

„Riziko úseku výrazně zmírnila nová značka Stop, dej přednost v jízdě!, už při vjezdu na křižovatku je navíc povrch silnice zvýrazněný červenou reflexní barvou a stopka je i na vozovce," uvedla dříve vedoucí střediska údržby Jih Správy silnic Jarmila Skopalová.

Město Lipník nad Bečvou už několikrát usilovalo o změnu křižovatky na okružní. Po neúspěšných jednáních však v současné době od těchto aktivit ustoupilo.

Někteří řidiči pak upozorňovali na nepřehledné napojení na čtyřproudou vozovku E 442 ve směru z Přerova do Hranic při výjezdu ze silničního obchvatu u Lipníka nad Bečvou, kde dříve bránily výhledu stromy.

„K žádným nehodám tam v tomto úseku nedocházelo. Je pravda, že toto místo je nepřehledné. Lepší viditelnosti bránily hlavně stromy, které jsou ale zčásti už vykáceny," řekl poručík Petr Šenk z Dopravního inspektorátu v Přerově.

Nebezpečná místa na Přerovsku

Riziková místa na Přerovsku

I v Přerově je několik rizikových míst, na které jsme s přispěním našich čtenářů v seriálu upozornili. Jedno se již dočkalo nápravy.

Na problém s přecházením u křižovatky na rohu Husovy a Kojetínské Přerovský a hranický deník upozornil Ivo Lausch, který urgoval nápravu u vlastníka komunikace, Olomouckého kraje.

„Auta, která vyjíždějí z Husovy ulice od nádraží, nemají dostatek prostoru při odbočování vpravo, a tak v poloměru při odbočení vezmou zadní části soupravy přilehlou krajnici i s chodníkem, na němž stojí chodci. Ti musejí před valícím se kolosem uskakovat," popisoval situaci před téměř dvěma měsíci.

Při nedávné rekonstrukci vozovky v těchto ulicích se již s tímto komplikovaným místem počítalo a bylo upraveno. Zda k lepšímu, ukáže čas.

I na další přechody v Přerově nás upozornili naši čtenáři. Těm leží v žaludku především dopravně vytížený úsek Velké Novosady – Tržní, zrušené přechody u křižovatky ulic generála Štefánika, Durychovy a Tovární a cyklostezka z Želatovic končící v poli, kde jsou cyklisté nucení vjet na silnici.

V posledním zmiňovaném místě se v květnu stala vážná dopravní nehoda, při níž cyklistku srazilo rychle jedoucí auto. K dokončení této navazující stezky směrem do Přerova však brání vykoupení jednoho z pozemků, kudy má vést.

Hranice na tom nejsou o moc lépe

Motoristé, cyklisté a chodci to nemají jednoduché ani v Hranicích. V minulých týdnech a měsících jsme vás upozorňovali jen na některé nebezpečné úseky či další nástrahy, se kterými se účastníci dopravního provozu ve městě či jeho okolí musejí vypořádat.

Zřejmě jedním z nejnebezpeč­nějších míst mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím je křižovatka pod Teplicemi nad Bečvou s odbočkou na Opatovice.

Podle přerovské policejní mluvčí Miluše Zajícové se v tomto místě staly už v roce 2009 dvě dopravní nehody. Toto číslo se pak až do loňského roku každoročně opakovalo. Letos se v tomto úseku stala zatím jen jedna nehoda, následky ale byly bohužel smrtelné.

Někteří čtenáři se na internetové diskuzi přimlouvali pro dopravní značku Stop, dej přednost v jízdě!, jiní by preferovali dokonce kruhový objezd. K žádným opatřením se ale zatím neschyluje.

Přechod u Bonveru si strážníci pohlídají

Naopak Dopravní inspektorát v Hranicích naznačil možné změny u přechodu pro chodce poblíž podniku Bonver v Hranicích, které by vedly ke zvýšení bezpečnosti. Přechod u Veličky, který je navíc v těsné blízkosti zatáčky, a právě vedlejší bílé pruhy u Bonveru jsou i podle vedoucího odboru dopravy Zdeňka Kolomazníka vůbec nejnebezpečnější ve městě.

„Jediná možnost by byla vyčlenit asi šest set nebo sedm set tisíc korun na rekonstrukci přechodu s tím, že by tam vznikl středový ostrůvek," sdělil šéf dopravního oddělení v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Zmíněné krizové místo by mělo být podrobeno větší pozornosti hranických strážníků, což přislíbil i jejich velitel.

„Podle mého názoru by k bezpečnosti ale měla přispět spíše dopravně-technická opatření," řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Také cyklisté by si jistě představovali komfortnější průjezd Hranicemi. Situaci jim ale výrazně zhoršuje celková doprava ve městě, která je zejména ve špičce dost komplikovaná. Přestože se v programu pro rozvoj města už uvažovalo o zavedení dalších cyklotras, pásy po okrajích silnic pro jízdní kola zatím v mnoha místech chybějí.

Kvůli své bezpečnosti tak v mnoha místech cyklisté využívají raději chodníky než samotné silnice.

„Jezdím často do Přerova a vím, že přímo pro cyklisty jsou tam vymezené prostory už přímo na chodníku. Měli by to zavést i tady v Hranicích," řekla k tématu cyklistka Marta Zatloukalová.

V rámci programu rozvoje města pro roky 2012 – 2020 vypracovalo Centrum Dopravního výzkumu Brno odbornou studii, která zahrnuje hned čtyři významné cyklotrasy napříč celým městem.

Autor: Tomáš Krejčiřík, Pavel Mašlaň

29.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 22 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí Ošetřovatel dojnic - stájník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadujeme:, Dobrý vztah ke zvířatům, vzdělání v oboru výhodou, řidičský průkaz skup. B, práce s čelním nakladačem., , Nabízíme:, , 12ti hodinové směny, nepravidelně - průměrně 40 hod. týdně, až 15 dní v měsíci volno, 5 týdnů dovolené, stravování za režijní cenu, po roce příspěvek na penzijní spoření., , Zájemci se mohou hlásit u paní Lisníkové:, - zasláním životopisu (CV) na email: lisnikovahana@centrum.cz, - telefonicky (dopoledne) na čísle 725 438 897;, - osobně 9,00 - 15,00 hod., Prosenice 268 - kancelář kravín.. Pracoviště: Moravská zemědělská, akciová společnost, Grymovská, č.p. 268, 751 21 Prosenice. Informace: Hana Lisníková, +420 725 438 897.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 14 900 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/ce. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, jedná se o spediční činnost v autodopravě, , Požadavky:, Znalost práce na PC, angličtina slovem i písmem na komunikativní úrovni, výhodou znalost programu Raal, Timocom, , Nabízíme:, možnost práce i na zkrácený úvazek; možno uzavřít i DPP; po zapracování možnost práce z domu; možnost prodloužení prac.smlouvy na dobu neurčitou, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: marcone@seznam.cz. Pracoviště: Vladimíra marčonková, Chmelničky, č.p. 401, 750 02 Přerov 2. Informace: Vladimíra Marčonková, +420 725 281 596.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 18 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář - stolař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup možný IHNED., , Požadujeme:, praxe v oboru výroba nábytku z masivu a lepení spárovky; spolehlivost, zručnost a ochotu se učit novým věcem., , Nabízíme:, práci ve skvělém kolektivu, flexibilní pracovní dobu, možnost přesčasu, možnost vést projekty s přidanou hodnotou, kariérní růst, výborné technické zázemí - Cnc frézy a Nc čtyřstranná fréza., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: jmeli.prodej@seznam.cz;, - telefonicky na čísle 724 458 100 - p. Stavárek, , Místo výkonu práce: Nádražní 216, Hustopeče nad Bečvou. Pracoviště: Přírodní dekorace s.r.o. - pracoviště hustopeče n.b., Nádražní, č.p. 216, 753 66 Hustopeče nad Bečvou. Informace: Jan Stavárek, +420 724 458 100.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 16 400 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí obchodu s potravinami. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, zkušenosti s vedením malého kolektivu, práce na pc, tvorba objednávek, zajištění chodu provozovny., , Nabízíme:, Příspěvek na stravování 100,- Kč, zvláštní prémie, benefity., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: luko@lukoholesov.cz. Pracoviště: Luko, s.r.o. - hranice, Pod Lipami, č.p. 833, 753 01 Hranice 1. Informace: Chytílková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tomáš Dostal - lídr KDU-ČSL

TOP 09 kandiduje v Přerově společně s lidovci. Chtějí zlepšit prestiž města

Videosouhrn 18. června 2018

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Přerov si připomněl sté výročí úmrtí Jana Gayera

Jan Gayer by oslavil přesně 19. června narozeniny a 7. června uplynulo sto let od jeho smrti po bitvě u Lipjag. Osobnost přerovského rodáka a významného legionáře si připomněli v pátek odpoledne u jeho památníku Na Marku zástupci vedení města, policie, ale také Sokola nebo Československé obce legionářské Jana Gayera v Přerově.

Zubrfest přilákal na pět tisíc návštěvníků. Padlo 22 tisíc půllitrů

Zubrfest, největší pivní festival v regionu, si ani letos nenechaly ujít tisíce příznivců chmelového moku, dobrého jídla a převážně rockové hudby. Branou přerovského pivovaru prošlo v sobotu více než 5 tisíc návštěvníků, kteří si vychutnali na 22 000 půllitrů piv značky Zubr.

Trpká výhra. Kozlovice na závěr smetly Slavičín, titul unikl o vlásek

FOTOGALERIE / Kanonádou ve Slavičíně fotbalisté Kozlovic symbolicky uzavřeli perfektní závěr divizní sezony.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT