VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pololetí na silnicích: v okrese tři mrtví, nejrizikovější místo je Na Horecku

Přerovsko/Hranicko – Letos došlo v okrese Přerov už ke třem dopravním nehodám, které skončily smrtelným zraněním. Nejnebezpečnější místa, kde stačí malá nepozornost k neštěstí, jsou na silnici mezi Hranicemi a Slavíčem, odbočce na Opatovice a křižovatce Na Horecku u Lipníka nad Bečvou.

29.6.2012
SDÍLEJ:

Tragická nehoda na křižovatce Na Horecku u Lipníka nad BečvouFoto: Policie ČR

V okrese Přerov se za první pololetí roku, respektive od 1. ledna do 26. června, událo celkem 360 dopravních nehod, což je o 16 více, než ve stejném období minulého roku.

Z dalších srovnání vyplývá, že nepatrně přibylo nehod s těžkým zraněním a mírně ubylo nehod s lehkým. Snížil se také počet nehod, za které mohl alkohol.

„Nejčastějšími příčinami nehod za toto období byl nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti v jízdě a překročení stanovené rychlosti," uvedla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Dopravní nehody zavinili nejčastěji, a to v 270 případech, řidiči motorových vozidel. Účastníci provozu řídící nemotorové stroje pak chybovali ve 27 dopravních situacích a chodci v pěti.

Obecně se za nejnebezpečnější místo v okrese dá považovat křižovatka Na Horecku u Lipníka nad Bečvou, kde se od poloviny roku 2006 do dnešních dnů stalo již 73 nehod, které ve čtyřech případech skončily tragickou smrtí.

„V tomto úseku došlo od tohoto data také k dvaadvaceti těžkým zraněním a dvaapadesáti lehkým," dodala policejní mluvčí.

Tato nebezpečná křižovatka byla prvně upravena v půli roku 2006. Hned poté však zaznamenala devatenáct nehod.

„Původně tam byla křižovatka ve tvaru písmene T, jak se ale vytvářel obchvat Lipníku, došlo ke změně na průsečnou křižovatku," uvedl zástupce vedoucího Dopravního inspektorátu v Přerově Petr Vařecha.

I když se o dva roky později výrazným způsobem změnilo její značení, smrtelných nehod výrazně neubylo. Jednou z příčin může být zvyk místních řidičů, protože dříve byla vedlejší silnice křižovatky cestou hlavní.

„Riziko úseku výrazně zmírnila nová značka Stop, dej přednost v jízdě!, už při vjezdu na křižovatku je navíc povrch silnice zvýrazněný červenou reflexní barvou a stopka je i na vozovce," uvedla dříve vedoucí střediska údržby Jih Správy silnic Jarmila Skopalová.

Město Lipník nad Bečvou už několikrát usilovalo o změnu křižovatky na okružní. Po neúspěšných jednáních však v současné době od těchto aktivit ustoupilo.

Někteří řidiči pak upozorňovali na nepřehledné napojení na čtyřproudou vozovku E 442 ve směru z Přerova do Hranic při výjezdu ze silničního obchvatu u Lipníka nad Bečvou, kde dříve bránily výhledu stromy.

„K žádným nehodám tam v tomto úseku nedocházelo. Je pravda, že toto místo je nepřehledné. Lepší viditelnosti bránily hlavně stromy, které jsou ale zčásti už vykáceny," řekl poručík Petr Šenk z Dopravního inspektorátu v Přerově.

Nebezpečná místa na Přerovsku

Riziková místa na Přerovsku

I v Přerově je několik rizikových míst, na které jsme s přispěním našich čtenářů v seriálu upozornili. Jedno se již dočkalo nápravy.

Na problém s přecházením u křižovatky na rohu Husovy a Kojetínské Přerovský a hranický deník upozornil Ivo Lausch, který urgoval nápravu u vlastníka komunikace, Olomouckého kraje.

„Auta, která vyjíždějí z Husovy ulice od nádraží, nemají dostatek prostoru při odbočování vpravo, a tak v poloměru při odbočení vezmou zadní části soupravy přilehlou krajnici i s chodníkem, na němž stojí chodci. Ti musejí před valícím se kolosem uskakovat," popisoval situaci před téměř dvěma měsíci.

Při nedávné rekonstrukci vozovky v těchto ulicích se již s tímto komplikovaným místem počítalo a bylo upraveno. Zda k lepšímu, ukáže čas.

I na další přechody v Přerově nás upozornili naši čtenáři. Těm leží v žaludku především dopravně vytížený úsek Velké Novosady – Tržní, zrušené přechody u křižovatky ulic generála Štefánika, Durychovy a Tovární a cyklostezka z Želatovic končící v poli, kde jsou cyklisté nucení vjet na silnici.

V posledním zmiňovaném místě se v květnu stala vážná dopravní nehoda, při níž cyklistku srazilo rychle jedoucí auto. K dokončení této navazující stezky směrem do Přerova však brání vykoupení jednoho z pozemků, kudy má vést.

Hranice na tom nejsou o moc lépe

Motoristé, cyklisté a chodci to nemají jednoduché ani v Hranicích. V minulých týdnech a měsících jsme vás upozorňovali jen na některé nebezpečné úseky či další nástrahy, se kterými se účastníci dopravního provozu ve městě či jeho okolí musejí vypořádat.

Zřejmě jedním z nejnebezpeč­nějších míst mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím je křižovatka pod Teplicemi nad Bečvou s odbočkou na Opatovice.

Podle přerovské policejní mluvčí Miluše Zajícové se v tomto místě staly už v roce 2009 dvě dopravní nehody. Toto číslo se pak až do loňského roku každoročně opakovalo. Letos se v tomto úseku stala zatím jen jedna nehoda, následky ale byly bohužel smrtelné.

Někteří čtenáři se na internetové diskuzi přimlouvali pro dopravní značku Stop, dej přednost v jízdě!, jiní by preferovali dokonce kruhový objezd. K žádným opatřením se ale zatím neschyluje.

Přechod u Bonveru si strážníci pohlídají

Naopak Dopravní inspektorát v Hranicích naznačil možné změny u přechodu pro chodce poblíž podniku Bonver v Hranicích, které by vedly ke zvýšení bezpečnosti. Přechod u Veličky, který je navíc v těsné blízkosti zatáčky, a právě vedlejší bílé pruhy u Bonveru jsou i podle vedoucího odboru dopravy Zdeňka Kolomazníka vůbec nejnebezpečnější ve městě.

„Jediná možnost by byla vyčlenit asi šest set nebo sedm set tisíc korun na rekonstrukci přechodu s tím, že by tam vznikl středový ostrůvek," sdělil šéf dopravního oddělení v Hranicích Zdeněk Kolomazník.

Zmíněné krizové místo by mělo být podrobeno větší pozornosti hranických strážníků, což přislíbil i jejich velitel.

„Podle mého názoru by k bezpečnosti ale měla přispět spíše dopravně-technická opatření," řekl velitel Městské policie v Hranicích Miroslav Mann.

Také cyklisté by si jistě představovali komfortnější průjezd Hranicemi. Situaci jim ale výrazně zhoršuje celková doprava ve městě, která je zejména ve špičce dost komplikovaná. Přestože se v programu pro rozvoj města už uvažovalo o zavedení dalších cyklotras, pásy po okrajích silnic pro jízdní kola zatím v mnoha místech chybějí.

Kvůli své bezpečnosti tak v mnoha místech cyklisté využívají raději chodníky než samotné silnice.

„Jezdím často do Přerova a vím, že přímo pro cyklisty jsou tam vymezené prostory už přímo na chodníku. Měli by to zavést i tady v Hranicích," řekla k tématu cyklistka Marta Zatloukalová.

V rámci programu rozvoje města pro roky 2012 – 2020 vypracovalo Centrum Dopravního výzkumu Brno odbornou studii, která zahrnuje hned čtyři významné cyklotrasy napříč celým městem.

Autor: Tomáš Krejčiřík, Pavel Mašlaň

29.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 000 Kč

Řezači plamenem Palič - dělení kovů plazmou. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, Paličský průkaz - dělení kovů plazmou, kyslík, acetylen, CNC stroj, , Zájemci se mohou hlásit:, - osobně (8,00 - 15,00 hod.) na adrese místa výkonu práce - p. Kamila Netopilová, , Místo výkonu práce: Energo IPT s.r.o., Měrovice nad Hanou 230, 752 01 Kojetín.. Pracoviště: Energo ipt s.r.o. měrovice nad hanou, 752 01 Kojetín. Informace: Kamila Netopilová, +420 581 290 321.

Služby - Služby Ostatní služby 18 000 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Pracovník ve výživové poradně. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme:, pracovníka pozitivního, samostatného, který se nebojí aktivně komunikovat s klienty a je běžný uživatel PC; pracovní doba od 8:45 do17:15 hod Po - Pá, , , Nabízíme:, bonusový systém za prodej, zaměstnanecké slevy na prodávané výrobky, další vzdělávání., , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na email: naturhouse.reklama@gmail.com, vhodné uchazeče budeme kontaktovat. Pracoviště: Pavlína štěrbová-pracoviště, Jiráskova, č.p. 2188, 753 01 Hranice 1. Informace: Pavel Štěrba, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, průkaz řidiče VZV (i neplatný), , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: p.milerova@toposprefa.cz. Pracoviště: Topos prefa tovačov s.r.o., 751 01 Tovačov. Informace: Petra Milerová, +420 602 253 424.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Pojišťovací poradce 15 000 Kč

Přepážkoví konzultanti v pojišťovnách Obchodní služba - přepážkový pracovník/ce. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, Komunikace se stávajícími klienty, oslovování nových klientů, obsluha přepážky, finanční poradenství., , Požadavky:, Minimálně SŠ vzdělání, ochota vzdělávat se, komunikativnost a aktivní přístup, uživatelská znalost práce na PC, praxe v obchodní činnosti, pojišťovnictví nebo příbuzném oboru výhodou, ne však podmínkou, trestní a insolvenční rejstřík bez záznamu. , , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: lucie.zahradova@uniqa.cz. Pracoviště: Uniqa pojišťovna, a.s. - pracoviště přerov, komenského, Komenského, č.p. 1408, 750 02 Přerov 2. Informace: Lucie Zahradová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Následkem silného větru popadaly o víkendu i smrky před panelovým domem v ulici Osmek v Přerově.
11

Následky silného větru: popadané stromy, stovky domácností byly bez elektřiny

Videosouhrn 19. března 2018

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Španělský večer v měšťáku bude vzpomínkou na Paca de Lucía

Jižanské víno, temperamentní flamenco, ale i workshop s výukou hry na cajon - tak bude vypadat vzpomínka na španělského kytarového virtuóza Paca de Lucía. Komponovaný podvečer plný vášně, nespoutanosti a mimořádného hudebního stylu si užijí návštěvníci ve čtvrtek 22. března v Městském domě v Přerově.

Na Helfštýn? V sezoně jen od čtvrtka do neděle, kvůli opravám

Vyrazit na výlet do přírody a po cestě navštívit některou z památek. Turistická sezona pomalu začíná a už v dubnu se mohou lidé těšit na prohlídku hradů a zámků. Středověký hrad Helfštýn ale čekají omezení - a to kvůli náročné rekonstrukci renesančního paláce. Otevřeno zde bude jen od čtvrtku do neděle.

Frekventovaná křižovatka v Přerově je bez semaforu, díky vichřici

Jen polámaný stožár s trčícími dráty a kusy střepů zbyl po pádu semaforu na frekventované křižovatce ulic Palackého a Komenského v Přerově. Řádění vichřice urychlilo dopravní změny, které má město už delší dobu v plánu.

Podnapilý řidič se pokusil utéct policistům

Kdo uteče, ten vyhraje. Tímto pořekadlem se zřejmě řídil dvaatřicetiletý řidič Felicie, kterého v sobotu před jednadvacátou hodinou kontrolovali policisté na Masarykově náměstí v Kojetíně. Před svým úprkem si muž stihl ještě ‘dýchnout‘.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT