Policie v těchto dnech spolu se zástupci občanských iniciativ dolaďuje scénář, jak zabránit pouličním nepokojům a vyhnout se střetům extremistů s místními Romy.

Bezpečnostní opatření budou podle zástupců policie zhruba stejná jako při pochodu radikálních nacionalistů 4. dubna.

„Akce byla městu nahlášena jako předvolební mítink a účelem je podle oznamovatele seznámit přítomné s vnitropolitickou situací. Organizátoři mítinku předpokládají účast 100 až 300 lidí. Budou mít zajištěnou pořadatelskou službu v počtu desíti osob a mobilní ozvučení,“ informoval mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Oznamovatelem mítinku je první místopředseda strany Jiří Štěpánek, projev na náměstí ale plánuje také šéf strany Tomáš Vandas. Zástupci Technických služeb města Přerova uvedli, že si zatím nikdo z organizátorů mítinku nezamluvil podium na náměstí T. G. Masaryka. „Je ale docela možné, že se to příští týden změní,“ řekl František Simon z technických služeb.

Šéf krajně pravicové Dělnické strany Tomáš Vandas tvrdí, že bude účastníků méně než sto a ujišťuje, že akce nepřeroste v pouliční bitky.

„Chceme na mítinku představit náš volební program a vize, se kterými jdeme do voleb do Evropského parlamentu. Akce se z naší strany obejde bez sebemenších incidentů. Jsme politická strana a ne žádná uliční bojůvka,“ dodal Vandas, který očekává, že by se mítinku mohlo zúčastnit padesát až sto příznivců Dělnické strany.

Přerovští policisté jsou ale v pohotovosti a počítají se zhruba stejným rozsahem bezpečnostních opatření jako při dubnovém pochodu radikálních nacionalistů v Přerově. Přesný počet nasazených policistů, pořádkových jednotek a těžkooděnců ale zatím z taktických důvodů nechtějí prozrazovat. „V žádném případě ale nechceme podcenit situaci,“ potvrdila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Policie bude monitorovat pohyb účastníků mítinku už od doby jejich příjezdu do města. Zatím nikdo oficiálně nepotvrdil, jestli se příznivci Dělnické strany hodlají po cestě na náměstí T. G. Masaryka zastavit také v romských čtvrtích v Husově, Kojetínské a Škodově ulici.

„Nechceme nic předjímat, ale nemůžeme vyloučit ani to, že si mítink nenechají ujít i jiné skupiny aktivistů – například z řad extrémní levice. Počítáme s přítomností 200 až 300 stoupenců Dělnické strany,“ upřesnila mluvčí policie Sedláčková.

Už tento týden ve čtvrtek proběhla v Přerově schůzka představitelů všech složek policie a strážníků, které se zúčastnili i zástupci občanských sdružení Kappa help a Člověk v tísni, vládní agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, romští koordinátoři a lidé z přerovského magistrátu. „Nastínili jsme společně postupy, jak celou situaci zvládnout a zajistit bezpečnost občanů města a veřejný pořádek,“ shrnula mluvčí.

Policie je podle ni připravena zakročit proti osobám, které se během mítinku dopustí protiprávního jednání. „Ve službě budou, stejně jako v případě dubnového pochodu, všichni strážníci, kteří nebudou sloužit noční směnu,“ přiblížil rozsah opatření také ředitel přerovské Městské policie Omar Teriaki.

Policisté, terénní pracovníci přerovského magistrátu a zástupci organizací jako Člověk v tísni chtějí v následujících dnech oslovit také místní Romy. „Kvůli uklidnění situace chceme mluvit i s obyvateli sociálně vyloučených lokalit,“ nastínila Sedláčková. Přerovští Romové už mají o mítinku informace a jsou na něj připraveni.

„Na jejich mítink na náměstí rozhodně nepůjdeme, ale kdyby přišli do našich ulic, tak na ně budeme nachystaní. Nikdo nemůže čekat, že budeme věčně zalezlí,“ řekl jeden z Romů ze Škodovy ulice Petr Horváth.

Podle něj došlo před několika dny ve Škodově ulici k incidentu pravicových extremistů s místními Romy. „Vystoupili v Přerově z vlaku, když se na prvního máje vraceli ze srazu v Brně. Přišlo jich sem asi dvacet a došlo k potyčce. Jeden z našich dostal dlažební kostkou,“ popsal Horváth.

Petra Poláková-Uvírová a Dagmar Rozkošná