Během nadcházejícího víkendu se totiž dá očekávat velký nápor takzvaných svátečních řidičů, kteří vyrážejí na cesty pouze několikrát do roka. Právě jejich způsob jízdy přitom mnohdy zaviní dopravní nehodu.

„Kontroly si posvítí na plynulost provozu a parkování u městského hřbitova. Situaci budeme sledovat na všech místech v regionu,“ uvedla mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová.

Podle ní se policisté kromě dodržování předpisů zaměří i na prevenci proti krádežím. „Lidé by neměli nechávat v zaparkovaných autech větší finanční částky. Hřbitovy se totiž o dušičkách stávají terčem zlodějů,“ radí mluvčí.

Z policejních statistik vyplývá, že dušičkový čas patří k rizikovým co do počtu nehod. Předloni se v době od 25. do 31. října stalo celkem 41 dopravních nehod, loni jich bylo na 28.

„Letošní bilance ale zatím nenasvědčuje tomu, že by se dělo něco mimořádného. Ve středu jsme měli čtyři lehčí nehody, ve čtvrtek a v pátek dohromady tři. Je ale otázka, zda se to nezmění o víkendu,“ řekla Zajícová.

Jak doplnil zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek, zesílili strážníci hlídky na hřbitově. „Máme na místě dvě hlídky – jednu na usměrňování provozu a druhou na kontrolu pořádku na hřbitově. Sledujeme, zda nejsou ulice v okolí hřbitova přecpané auty,“ řekl Komínek.

Městská policie v Hranicích si na řidiče o svatodušních svátcích posvítit nehodlá. Svou pozornost teď soustřeďuje spíše na vandaly a zloděje hřbitovních kytic a věnců. „Už začátkem týdne jsme nastolili častější kontroly a budeme v nich pokračovat až do konce týdne příštího,“ slíbil velitel hranických strážníků Miroslav Mann.

V minulém roce se lidí, kterým někdo z rodinného hrobu odnesl kytici nebo věnec, sešlo na služebně hned několik. „Letos jsme kontrolu hřbitovů zpřísnili, abychom krádežím předešli,“ vysvětlil Mann, který ale zároveň s potěšením konstatoval, že zatím je mezi hroby klid.

„Ani žádný vandalismus jsme nemuseli řešit,“ dodal vrchní strážník. Otevírací doba městského hřbitova o víkendu prodloužena nebude. Jeho brány se stejně jako kdy jindy zavřou v osm večer.

„Vloni se stalo, že tam zůstala zamčená jedna paní. Proto teď sháníme klíč, abychom ho měli u nás na služebně k dispozici pro případ, že by se podobná situace Z policejních statistik opakovala,“ uzavřel Mann.

Petra Poláková-Uvírová a Kateřina Kapková