Preventivní akce, zaměřená na používání mobilů za jízdy, potrvá v ulicích města celý květen. „Kontrolujeme nejen to, jestli řidiči telefonují během jízdy, ale také, zda nepožili alkohol a používají bezpečnostní pásy,“ informovala přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Policisté měli hlídky v ulicích Přerova už od časných ranních hodin a soustředili se hlavně na frekventované části města. Zastavovali řidiče třeba v ulicích Polní, Velká Dlážka, Želatovská, 9. května, Hranická nebo Dvořákova.

Jeden z policistů v civilu dal vždy hlídce, která stála o několik desítek metrů dál, echo a upozornil ji na hříšného řidiče. „Posílám červenou fabii s řidičem, který telefonuje za jízdy,“ obdržela vzkaz policistka v ulici Velká Dlážka. Krátce po této zprávě už se auto řítilo směrem k policistům. Část dopadených hříšníků se snažila svést svůj prohřešek na nešťastné okolnosti, jiní se raději rovnou přiznali.

„Nečekal jsem, že mi někdo zavolá. Když jsem bral telefon, pokoušel jsem se ho vložit do hands free, připojení ale nějak selhalo,“ bránil se jeden z řidičů. Jiný se ani nesnažil vykroutit: „Nemám hands free a potřeboval jsem něco rychle vyřídit, protože mi volali z práce,“ vysvětlil. „Více je určitě těch, co se sami přiznají,“ shrnul své zkušenosti přítomný policista.

Za telefonování za jízdy přitom řidiči obdrží pokutu tisíc korun a hrozí jim odebrání tří bodů. Že je mobil za volantem častou příčinou dopravních nehod, potvrzuje i šéf Městské policie v Přerově Omar Teriaki.

„K této kontrolní akci jsme se připojili. Mnozí řidiči už jsou totiž tak nehorázní, že netelefonují jen na rovinkách, ale i na kruhových objezdech. Tím ale výrazně zvyšují riziko srážky auta s chodcem, protože v blízkosti rondelů jsou často přechody,“ řekl Teriaki. Přerov je navíc podle něj specifický svým zhuštěným provozem, takže podobné nehody hrozí dosti často.