Od Nového roku do poloviny července vyhlásila přerovská policie pátrání celkem po 396 lidech. V současné době jich zbývá najít už „jen“ sedmdesát. Mimo to však Přerovští vypátrali ještě dalších 411 osob odjinud.

„V porovnání se stejným obdobím loňského roku jsme v tomto směru zaznamenali dost značný nárůst. Letos již bylo na území našeho okresu pohřešováno o třiapadesát osob více,“ vyčetla ze statistiky přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Osobou v pátrání je myšlen jedinec, u kterého není známo, kde se zrovna pohybuje a přitom ho někdo z nejrůznějších důvodů hledá. Nejčastěji jsou to svěřenci na útěku z dětských domovů a výchovných ústavů a dále pak lidé podezřelí, obvinění nebo obžalovaní.

„Mezi pohřešovanými jsou však i lidé, kteří nic neprovedli, jen se prostě ztratili. Ať už je to dítě, manželka nebo manžel či jiný příbuzný,“ podotkla k tomu pro úplnost Sedláčková s tím, že těch již bylo letos na území okresu čtyřiadvacet.

Deportovali ho až z USA

Velký úspěch slavili policisté letos v únoru. Podařilo se jim deportovat ze Spojených států amerických šestačtyřiceti­letého muže z Přerovska, po kterém pátrali od dubna roku 2002. Teď už si odpykává trest za mřížemi, stejně tak jako šestadvacetiletý muž, který rovněž pochází z našeho okresu a také se dlouhou dobu schovával v zahraničí.

Zatím nejdéle hledanými osobami jsou na Přerovsku osmačtyřicetiletý Václav Zobaník, který je nezvěstný od listopadu roku 2006 a o tři roky mladší Jiří Konupčík, který se ztratil dokonce již v říjnu roku 1995.

„Pokud se nám u pohřešovaných lidí podaří zajistit profil DNA, jsme schopni ho přes počítač srovnat se vzorkem neznámých mrtvol nebo kosterních nálezů v rámci celé republiky,“ řekla na závěr Sedláčková.