Drama se odehrálo v Přerově v polovině září. Hlídka pronásledovala auto jednatřicetiletého narkomana, jenž nevlastnil řidičské oprávnění, až do dvora Husovy ulice, kde došlo k incidentu. Rozzuřený muž bodl policistu jehlou a lehké zranění utrpěl při zásahu i jeho kolega.

„Zapíchl stříkačku do mé dlaně celou délkou jehly, která se v mé ruce ohnula do pravého úhlu. Na místě jsem udělal vše, abych se vyhnul zdravotním komplikacím. Jehlu jsem vytáhnul, vymačkal vytékající krev a vše dezinfikoval," popsal policista.

Když dorazil do přerovské nemocnice, lékař mu podle jeho slov odebral krev a případ konzultoval se specializovaným pracovištěm v Ostravě. Následovala cesta na infekční oddělení prostějovské nemocnice, kam ho lékař doporučil k vyšetření.

Policista očekával větší pomoc

Policista, jenž se obával následků bodnutí jehlou narkomana, prý očekával větší pomoc.

„Myslel jsem si, že mi někdo vysvětlí, co všechno vyšetření obnáší, jak se mám chovat, čeho se mám zdržet, a co budu muset podstoupit. Jehlu se stříkačkou totiž používá více narkomanů," zmínil.

Prostějovská nemocnice vysvětluje

A jaká byla realita?

Ošetřující lékařka v Prostějově ho prý odmítla ošetřit s tím, že má jinou práci.

„Lékařskou zprávu o tom, že mě nevyšetří, mi odmítla vydat i přes mou prosbu s odůvodněním, že na to nemá čas. Vyšetření jsem si už zařídil sám a v současné době jsem pod dozorem jiného zdravotnického zařízení," řekl.

Mluvčí nemocnice Hana Szotkowská tvrdí, že se lékařka rozhodovala ve složité situaci.

„Lékařka, která byla v té chvíli na oddělení sama, se snažila panu Trčkovi vysvětlit, že tuto činnost standardně vykonávají v Prostějově praktičtí lékaři, a pokud chce ošetřit na infekčním oddělení, tak musí počkat," nastínila.

Zdravotnice navíc zrovna přijímala dva pacienty ve vážném zdravotním stavu.

„Jednalo se o případy akutního selhání ledvin a akutní zánět slinivky břišní. Je nutné zdůraznit, že v té době muž nepotřeboval okamžitou akutní péči, které se mu dostalo v plném rozsahu v Přerově," podotkla.

Lékaři muži s jeho souhlasem bezprostředně po události odebrali krev na vyšetření možných infekcí, které by se mohly infikovanou jehlou přenést – konkrétně na virové žloutenky typu A, B a C – a také vyšetření na infekci virem HIV a syfilis. Byl proveden odběr krve také osobě, která ho jehlou poranila.

Nedorozumění?

Přerovští lékaři policistu po konzultaci s infekčním oddělením v Ostravě poslali do Prostějova.

„Bohužel právě v tomto bodě došlo k nedorozumění, protože přestože tuto praxi vykonávají běžně lékaři infekčního oddělení, v prostějovském regionu směřujeme pacienty kvůli jejich přetíženosti k praktikům. Ti dokážou z medicínského hlediska poskytnout stejně kvalitní péči," zdůvodnila.

Zástupci vedení nemocnice se nyní chtějí s policistou spojit a celou věc, kterou považují spíše za nedorozumění, vysvětlit.

„Lékař prostějovské nemocnice měl v tu chvíli akutní případy, jimž musel dát přednost před konzultací s pacientem, jenž byl ošetřen už dříve," zmínil lékařský ředitel Jiří Ševčík.

Jak postupovat po bodnutí použitou jehlou?

A jak v případech obavy z nákazy použitou jehlou narkomana postupovat?

„Je nezbytně nutné vyhledat lékařskou pomoc, zajistit dotyčný předmět a také osobu, která ho užívala. Kromě základního vyšetření na infekce je nutné věc ohlásit na hygienickou stanici. Podle výsledků vyšetření je pacient nadále sledován a jsou ordinovány další vyšetření a odběry," řekl Jiří Ševčík.

Nemocnice u zraněného policisty provedla všechna potřebná vyšetření, kterým se podrobil i muž, jenž byl považován za možný zdroj nákazy.

„Výsledky vyšetření ale dostupné nejsou a ani je nemůžeme takto oficiálně sdělovat," uzavřel.