Žádají proto úředníky magistrátu, aby psy muži, který se o ně není schopen postarat, zabavili.

Opilý sedmadvacetiletý muž z Opavska je pravidelným hostem nádraží, kde se vždy opije a usne. Jeho dva psi - kříženci pitbullteriéra - ohrožují kolemjdoucí. Naposledy policisté muži naměřili 2,5 promile a bezdomovec skončil na záchytce v Olomouci.

„Poslední případ se stal minulou neděli na nádraží v Přerově, kdy opilec usnul na schodišti. Na zemi kolem něj ležely láhve a střepy, všude bylo rozlité pivo. Psi byli spojeni jedním vodítkem a neměli náhubek. Ohrožovali pasažéry,“ připomněla přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

Podle vedoucího obvodního oddělení přerovské policie Josefa Gybase se nejedná o ojedinělý exces. Policisté se proto rozhodli pro razantní řešení. Podali žádost na magistrát, aby majiteli město psy odebralo.

„Muž opakovaně a úmyslně porušuje vyhlášku města Přerova a jakékoliv domluvy a sankce se zcela míjejí účinkem,“ vysvětlil Gybas. Psi podle jeho slov v minulosti několikrát zaútočili na lidi a dokonce jednoho občana pokousali.

„V poslední době jsme blokově nebo oznámením na magistrát řešili pět takových přestupků. Vždy bezvýsledně,“ poznamenal Gybas.

Ani po incidentu z minulé neděle se ale nic nezměnilo. Majitel si totiž hned po návratu ze záchytky psy opět vyzvedl z útulku. Policisté proto podali návrh na magistrát a chtějí využít možnosti institutu zabrání věci. Psi tak mohou skončit buď natrvalo v útulku, nebo by mohli být dokonce utraceni.

Představa, že mají zvířata doplácet na nezodpovědnost svých majitelů, se ale úředníkům nelíbí. Tvrdí, že k takovému kroku nejsou důvody.

„Případ nelze posuzovat ani jako zabrání, ani jako propadnutí věci. Nejsou pro to zákonné důvody. Narážíme totiž na zákon na ochranu zvířat,“ uvedla Jitka Kočicová z oddělení přestupků správního odboru přerovského magistrátu. Proti takovému postupu by se navíc podle jejích slov tvrdě ohradila Liga na ochranu zvířat. Stejného mínění je i šéf odboru zemědělství přerovského magistrátu Ivo Hubík.

„Nikdo nemůže psy nechat utratit jen proto, že je jejich majitel opilý. Kdyby k zabrání věci došlo, skončili by psi nanejvýš v útulku. Nepředpokládám ale, že by věc musela dospět tak daleko. Existuje zákon na ochranu zvířat, který musíme respektovat,“ řekl Hubík.

Podle jeho slov musí navíc městská policie prověřit, zda jsou pro odebrání zvířete zákonné důvody. „Majitelé těchto psů – bezdomovci, se kterými se lidé nejčastěji setkávají u vlakového nádraží, v blízkosti supermarketů nebo v přerovských parcích, si tyto věci většinou hlídají. Dbají na to, aby měli zvířata vodítko a náhubek. Vědí totiž, že jim za to můžeme udělit sankci,“ shrnul zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Podle jeho slov se ale už v minulosti několikrát stalo, že psi zaútočili na kolemjdoucí. „Vloni pes jednoho z bezdomovců bránil zaměstnancům supermarketu při vstupu do budovy. Byl agresivní a pokousal strážníka, kterému způsobil vážné zranění. Jen větší přítomnost lidí tenkrát zabránila použití zbraně,“ uzavřel Komínek.