Stalo se tak zřejmě na základě předchozího šetření, které detektivové útvaru prováděli na radnici v minulých měsících.

V hledáčku policie se již dříve ocitly dvě stavby v Přerově – domova pro seniory a zimního stadionu.

Informaci o zahájení stíhání potvrdil ČTK mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Z jakého činu je ale senátor podezřelý, nesdělil.

Osmapadesátiletý Lajtoch je senátorem od roku 2007, o rok dříve stal i přerovským primátorem. Pokud se jeho straničtí kolegové rozhodnou Lajtocha nevydat, o imunitu nepřijde, ČSSD má totiž v Senátu většinu.

„Předpokládáme, že tato žádost o souhlas s trestním stíháním je na základě udání, které šetří policie od konce loňského roku v souvislosti s dokončením domova pro seniory a rekonstrukcí zimního stadionu,“ uvedl asistent senátora Jiřího Lajtocha Václav Zatloukal (ČSSD).

Podle něj se obě uvedené stavby realizovaly v době, kdy měl Jiří Lajtoch i mandát senátora.

„O případném souhlasu s vydáním bude senátor informovat po seznámení se s materiály policie, což se dosud nestalo,“ doplnil Zatloukal.

Protikorupční policie požádala město už letos v březnu o součinnost při vyšetřování.

Úředníci magistrátu museli shromáždit a odevzdat kopie majetkových přiznání všech členů rady města za současné i minulé období, zpracovat přehled sponzorských darů a předat i kompletní zápisy a usnesení některých schůzí rady města, jednání investiční komise a městského zastupitelstva.

„Policie požadovala i zpracování přehledu všech veřejných zakázek na stavební práce, zadané městem, a to od ledna 2006 až do současnosti,“ řekl již dříve mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Zdroje blízké radnici potvrdily, že byli v souvislosti s šetřením antikorupční policie podat vysvětlení na policii přerovští zastupitelé, a to napříč politickým spektrem, ale i někteří úředníci magistrátu.

Kriminalisté navštívili poprvé přerovský magistrát loni v listopadu a odvezli si materiály, které se týkaly stavby domova pro seniory. Cena jeho stavby se totiž navýšila oproti původnímu plánu asi o 30 milionů a přišla na 167 milionů korun. Okolnosti stavby prověřoval Nejvyšší kontrolní úřad, který nenašel žádné pochybení, a poté i antimonopol­ní úřad.

„Určitě to není potvrzení viny, ale je vidět, že pokud policie požádá o zbavení imunity senátora, má k tomu asi závažné důvody,“ komentoval to Jiří Kohout z opoziční strany Společně pro Přerov, která na problém předražené zakázky v minulosti upozorňovala.

Zástupci vedení města již dříve argumentovali tím, že obě stavby – jak Domova pro seniory, tak zimního stadionu byly finančně náročné z jediného důvodu.

V obou případech prošly přestavbou zchátralé objekty. Domov důchodců vznikl po rekonstrukci Základní školy v Optické ulici, zimní stadion se zase stavěl za totality v rámci takzvané akce „Z“ a tomu odpovídala i kvalita původních provedených prací.

Poslanecká sněmovna a Senát dosud zbavily imunity 19 poslanců a senátorů. Naopak ve 14 případech je odmítly imunity zbavit, tudíž neumožnily jejich stíhání, které tak bylo navždy zastaveno.

Petra Poláková-Uvírová + ČTK