„Řidička vozu Seat jela s jízdní soupravou určenou pro převoz zvířat po ulici Velké Novosady v levém jízdním pruhu čtyřproudé komunikace směrem na Tržní. Před odbočkou na nábřeží Protifašistických bojovníků se auto boční stranou přepravního vozíku střetlo s mladou ženou, která šla přes cestu,“ popsala bližší okolnosti tragické nehody přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

K tragické nehodě vyjížděli ve středu 8. listopadu 2023 odpoledne záchranáři na frekventovanou silnici v ulici Velké Novosady v Přerově. Po střetu s autem zemřela chodkyně.
VIDEO: V Přerově při střetu s autem zemřela chodkyně

Chodkyně přecházela silnici v místech, kde není vyznačený přechod pro chodce, ale místo je situačně upravené pro přecházení, z pravé strany na levou. Zatímco šofér kamionu chodkyni zastavil, řidička auta s přívěsným vozíkem ji přehlédla.

„Řidič nákladní soupravy, který stál v pravém jízdním pruhu, dal mladé ženě přednost. Chodkyně vstoupila do levého jízdního pruhu zpoza nákladní soupravy. Po střetu s přívěsným vozíkem vozu Seat byla chodkyně odražena do pravého jízdního pruhu, kde zůstala ležet na silnici,“ vylíčila dále mluvčí.

Jednadvacetiletá žena utrpěla po nárazu vážná zranění, kterým i přes veškerou snahu záchranářů na místě podlehla. „Řidička pravděpodobně přehlédla, že na silnici došlo ke kontaktu s chodkyní a pokračovala dál v jízdě na dálnici D1 směrem na Ostravu. Tam ji zadržela policejní hlídka,“ řekla Zajícová.

Výstavba dálničního obchvatu, 8. listopadu 2023, Přerov.
VIDEO: Stavba dálnice D1 u Přerova pokročila, nad chemičkou se buduje estakáda

Vyšetřovatelé už v souvislosti s tragickou nehodou zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, za což řidičce hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.

Policie se obrací na svědky nehody, kteří by mohli k události poskytnout bližší informace. „Stejně tak se obracíme i na řidiče, kteří místem nehody v té době projížděli a mohli by mít celou událost zachycenou na kamerovém záznamu, aby nám jej poskytli, a tím pomohli k řádnému objasnění okolností nehody,“ uvedla mluvčí. Se svými poznatky se mohou obracet přímo na policisty 1. oddělení obecné kriminality v Přerově - por. Motáně 974 778 458, nprap. Bouchalíka 974 778 324, nebo lze využít služební mobil 725 979 808.

Nepřehledný úsek

Tragická nehoda v Přerově rozvířila značné emoce, protože v místech, kde ke střetu došlo, byl dříve přechod pro chodce. Nyní se lidé musejí dostat přes frekventovanou čtyřproudou silnici, kde výrazně zhoustl provoz po zprovoznění průpichu, pouze místem, vyznačeným pro přecházení. Mnozí lidé takové řešení v hustém provozu nepovažují za bezpečné a o příčinách neštěstí diskutovali na sociálních sítích.

Práce na rekonstrukci bazénové vany Plaveckého areálu v Přerově finišují. Do měsíce by mělo být hotovo. Foto: Sportoviště Přerov, se svolením
Přerovský bazén se v prosinci otevře, práce finišují

„Je to tam nešťastně vyřešeno. Takový přechod nepřechod. Chodci a řidiči tam musí být hodně obezřetní a ohleduplní. Jezdím tam s nákladní soupravou denně několikrát a vidím, co se tam děje,“ zaznělo v diskusi na Facebooku.

„Měla by se tam úplně zrušit možnost přecházení. Ještě jsem neviděla čtyřproudou silnici s možností přejít bez zebry nebo světelné signalizace,“ napsala jiná z diskutujících.

Vedení města situaci řeší. „Zástupci města se řešením dopravní situace v tomto konkrétním úseku intenzivně zabývají. O výsledku jednání budeme informovat,“ konstatovala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.