Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) totiž tento týden zahájil s firmou, jež byla garantem obou výběrových řízení, ve věci intenzivní jednání.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) udělil Přerovu v krátkém časovém rozmezí dvě pokuty.

První sankci 300 tisíc za nepovedenou soutěž na dopravní stavby před více než dvěma lety. Město mělo netransparentním postupem v zakázce za 100 milionů omezit soutěžní prostředí a odradit zájemce o účast ve výběrovém řízení.

Druhá ve výši 90 tisíc je za zakázku na vícepráce při rekonstrukci zimního stadionu.

„Zadavatel nedodržel zákonný postup tím, že veřejnou zakázku na dodatečné práce zadal v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž byly splněny podmínky stanovené zákonem pro tento typ řízení. Takový postup zadavatele mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ vysvětlil předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj.

Přerovští radní ale nyní přešli do protiútoku a tvrdí, že brněnská firma RTS, která měla výběrová řízení na starosti, odvedla špatnou práci.

„Byla garantem obou soutěží, a proto jsme se s jejími zástupci dohodli, že tyto sankce uhradí. Vědí, že podáváme proti rozhodnutí Úřadu na ochranu hospodářské soutěže rozklad a jeho součástí bude i návrh, aby pokutu zaplatila firma. Nyní čekáme na vyjádření antimonopolního úřadu,“ řekl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Primátor je naštvaný

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) je kvůli pokutám naštvaný.

„V Přerově ÚOHS neřeší odvolání dodavatelských společností, ale řeší se akce již dávno dokončené z takzvané moci úřední. Kdo chce číst mezi řádky, tak na podkladě udání,“ řekl rozzlobeně primátor.

Podle něj na všechny investiční akce v Přerově dohlíží technický dozor investora, faktury a jednotlivé položky jsou kontrolovány a velká výběrová řízení a soutěže na akce s dotací provádějí externí firmy.

„V případě zimního stadionu vzhledem k podmínkám na stavbě a termínům otevření stadionu nebylo možné použít jiný druh výběrového řízení,“ uvedl primátor s tím, že stavba byla značně hektická.

„Zimní stadion se v minulosti stavěl v rámci takzvané akce „Z“, a když se začal rekonstruovat, objevovaly se stále nějaké problémy. V původním projektu byly navíc nesrovnalosti, a to stavební práce ještě více ztížilo,“ vysvětlil Lajtoch.

Opoziční zastupitelé ze strany Společně pro Přerov jsou podle svých slov spokojeni, že město proti verdiktu ÚOHS podalo rozklad.

„Budeme samozřejmě rádi, když se vše objasní. Pokutu by totiž zaplatili ze svých kapes daňoví poplatníci,“ uzavřel zastupitel Richard Šlechta (SpP).