Podle vyhlášky, která vstoupila v účinnost 1. ledna tohoto roku, musí každý chovatel psa nechat trvale zvíře označit mikročipem.

„Označení se týká jak štěňat, tak i starších psů a majitelé tak musí učinit nejpozději do 30. září,“ upřesnila Milena Homolová z finančního odboru přerovského magistrátu.

Kromě toho musí Přerované psa přihlásit i na zmíněný odbor magistrátu.

„K 11. srpnu jsme evidovali celkem tisíc dvacet šest označených psů, což je přibližně třetina z celkového počtu chovatelů, kteří se v minulosti přihlásili k placení poplatků,“ řekla Homolová.

Pokud chovatelé nestihnou označit své psy do konce září, hrozí jim pokuta až padesát tisíc korun.

Za čip zaplatí město

Přestože právní úprava přesně nestanovuje, kdo má za mikročip zaplatit, v Přerově tyto náklady uhradí město. „Trvalé označení psa mikročipem včetně zapsání do Národního registru majitelů zvířat se provádí na náklady města, maximálně však do částky šest set korun,“ upřesnila Homolová.

I proplácení má však přesně dané podmínky.

„Tou první je, že bude mít majitel zaplacený místní poplatek, který v Přerově činí od dvou set do tisíce korun. Druhá podmínka stanovuje registraci zvířat v Národním registru majitelů zvířat v Praze,“ upřesnila už dříve Stanislava Bartoníková z finančního odboru magistrátu.

„V čipování nevidím žádný problém. S naší fenkou jsme u veterináře byli nedávno a neměli jsme žádné potíže. Myslím, že naše Roxy ani nic necítila,“ řekla Kristýna Pavlová. Označení svého psa považuje za velkou výhodu. „Pokud by se někdy ztratila, vím že mi ji co nejdříve vrátí,“ dodala.

V Hranicích zastupitelé vyhlášku neschválili

Také v Hranicích měli v úmyslu nechat označit všechny tamní psy elektronickými čipy. Obecně závaznou vyhlášku, která by tuto povinnost chovatelům ukládala, však nakonec neschválili.

„Velkou roli v tom hrála mimo jiné i nízká účast zastupitelů na červnové schůzi, která tuto problematiku projednávala. Z celkových třiadvaceti jich bylo přítomno jen šestnáct, což si vyžadovalo souhlas minimálně dvanácti z nich, aby byla vyhláška schválena,“ podotkl k tomu mluvčí Hranic Petr Bakovský.

Pro i proti čipování zněly v diskuzi nejrůznější argumenty. „Bylo by to pro chovatele zbytečné vynakládání finančních prostředků,“ nechal se například slyšet Zdeněk Špiřík, který u psů preferuje spíše tetování a známky.

„My ale nemůžeme chovatelům nařídit, aby jejich psi známku nosili,“ kontroval vedoucí finančního odboru radnice Vladimír Zemek.

Zastánci čipů apelovali na schůzi na to, že tento moderní způsob značení psů zlepší přehled o tom, zda jsou nebo nejsou v evidenci městského úřadu. Přesto však vyhláška nakonec schválena nebyla. Zda se k ní zastupitelé v budoucnu vrátí, bude záležet na tom, jestli ji někdo opětovně navrhne.

NADĚŽDA ŠVRČKOVÁ

KATEŘINA KAPKOVÁ