Lékař se brání, že v době, kdy ke kontrole došlo, měl volno a nepřijímal pacienty. Pojišťovna svůj postup hájí tím, že svým klientům musí garantovat řádnou zdravotní péči.

Případ se stal koncem srpna loňského roku.

„Měl jsem desetidenní dovolenou, která byla řádně vyvěšena na vstupních dveřích do čekárny i na ordinaci. Časně ráno jsem ale musel akutně ošetřit jednoho pacienta, takže jsem přišel do práce. Nikdo nebyl objednaný a dovolenou měla i sestra,“ popsal přerovský lékař Vladimír Chytil.

Podle něj ho navštívil asi v deset hodin dopoledne v ordinaci známý.

„Dali jsme si společně meruňkovici, když najednou do ordinace přišla pacientka a dožadovala se předepsání léků. Odmítl jsem ji, protože jsem měl ten den volno a nechtěl zapínat počítač. Šla mě však udat na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu,“ vylíčil dále.

Události nabraly rychlý spád.

„Na místo vyrazili naši revizní lékaři, a když zjistili, že lékař jeví známky podnapilosti, přivolali policii,“ popsal specialista komunikace ze Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Vévoda.

Naměřili tři promile

Policisté dali lékaři dýchnout a naměřili mu tři promile alkoholu. Pojišťovna s ním na základě toho ukončila smlouvu s pětiměsíční výpovědní lhůtou. Ta vypršela k poslednímu únoru.

„Nemohli jsme jednat jinak, svým klientům totiž garantujeme kvalitu zdravotní péče. V tomto konkrétním případě ji ale nešlo zaručit,“ vysvětlil Vévoda.

Podle něj jsou případy, kdy pacienti upozorní na podnapilost lékaře, spíše ojedinělé.

Podle renomovaného advokáta Milana Hulíka není takové jednání lékaře právně postihnutelné.

„Záleží hlavně na tom, jestli byl skutečně na dovolené, což se dá lehce ověřit. V době, kdy byl podle svých slov náhodně na pracovišti, ale neprováděl žádný lékařský zákrok, důvody k policejní kontrole nevidím. Když mám dovolenou, můžu se klidně napít, ale rozhodně nesmím jít operovat,“ řekl Hulík.

Lékař zvažuje žalobu

Lékař si stěžuje, že ho postup Všeobecné zdravotní pojišťovny poškodil. Jeho pacienti, registrovaní u VZP, mají totiž nyní pouze dvě možnosti: buď přejít k jiné pojišťovně, nebo si najít jiného lékaře.

„Sám jsem se s celou rodinou přehlásil k pojišťovně ministerstva vnitra. Budu požadovat vyšetření celého postupu a zvažuji v této souvislosti i žalobu,“ uvedl lékař a dodal, že se za pětatřicet let své praxe s něčím takovým nesetkal.

Lékařská komora se zatím případem nezabývala.

„Podnět od pacientů ani od nikoho jiného nemáme. Pokud to řešila policie, mohla dát podnět i ona a zabývala by se tím revizní komise. O ničem takovém ale nevím,“ sdělil předseda okresního sdružení České lékařské komory v Přerově Marcel Charvot.

Petra Poláková-Uvírová, Pavla Kubištová