Podle majitelů pohřebních služeb tak průměrná cena standardního obřadu vzrostla o tři až čtyři tisíce korun. Starší lidé, kteří mají na pohřeb našetřeno, se teď obávají, zda jim peníze na tento pietní akt vůbec vystačí.

„I našich služeb se od nového roku dotklo navýšení daně z přidané hodnoty z 5 na 9 procent. Zvedly se tak veškeré náklady na vyřízení pohřbu. Dříve přišel průměrný pohřeb zhruba na dvanáct tisíc, ale od ledna se tato částka pohybuje kolem patnácti až šestnácti tisíc korun. I když ceny se samozřejmě hodně liší, a to podle přání objednavatele, která mohou být značně různorodá,“ řekl majitel pohřební služby v Hranicích Tomáš Bolf.

Podle něho v ceně pohřebného je většinou započítána rakev, květinová výzdoba, převoz zemřelého, vytisknutí smutečního oznámení a kremace. Oslovení důchodci jsou ze zrušení pětitisícového příspěvku na pohřeb zklamáni.

„Mladým lidem to možná může připadat směšné, ale tento příspěvek se rušit neměl. Co vím, tak na pohřeb si sice každý starší člověk nějakou korunu šetří, ale přece jen pět tisíc od státu dávalo jistotou, že bude mít pohřeb každý, i ten, kdo našetřeno nemá,“ řekla třiaosmdesátiletá Věra Zdražilová z Přerova.

„Já mám na pohřeb našetřeno, ale vzhledem k tomu, že se pořád všechno zdražuje, myslím si, že to nepostačí a budu muset začít dál ukládat,“ svěřila se dvaasedmdesátiletá Helena Vítoslavská z Přerova.

Podle majitelů pohřebních služeb zrušení pětitisícového příspěvku a zvýšení nákladů na pohřeb se zatím na požadavcích pozůstalých neprojevilo.

„Je ještě brzy na nějaké závěry, ale pozůstalí se zatím nesnažili tlačit cenu dolů například tím, že by některé služby odmítaly,“ podotkl Bolf.

Podle něho už v současné době také přestává platit, že by zpopelnění přišlo levněji než pochování do země.

„Tomu tak možná bylo v minulosti, ale dnes jsou náklady na obě formy pohřbu takřka srovnatelné. Vykopání jámy přijde na tři až čtyři tisíce korun a stejnou sumu stojí i zpopelnění,“ dodal Bolf.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika