Pachatelé, kteří činy provádějí z pohodlí svého domova, řádí i na Přerovsku. O tom se v polovině prosince nemile přesvědčil i místní dvacetiletý muž.

„Neznámý pachatel překonal heslo k facebookovému profilu jedné ženy, která je známou poškozeného muže. Prostřednictvím tohoto profilu oslovil muže se žádostí o zaslání částky čtyřiceti korun i s odkazem na internetové bankovnictví. Muž tak učinil a vyplnil formulář k provedení transakce," uvedla k nedávnému případu krajská policejní mluvčí Irena Urbánková.

Za týden zjistil, že mu z účtu byla převedena na jiný bankovní účet částka ve výši téměř 18 500 korun.

Tak jako někteří důvěřivci pustí neznámé návštěvníky do svých bytů, nechávají se druzí naivně oklamat osobou, která sedí na druhé straně počítače.

O 121 tisíc v několika minutách přišel v listopadu i další pětadvacetiletý muž z Přerovska. Scénář případu byl obdobný – pachatel zneužil opět facebookový účet, tentokrát dvaadvacetileté ženy z Přerovska, která byla známou poškozeného.

„Při kontaktu se za ni vydával a se smyšlenou historkou o převodu peněz kontaktoval onoho muže," přiblížila Irena Urbánková. Muž na neznámé číslo mobilu zaslal autorizační údaje k účtu a obratem přišel o peníze.

Policie případy prošetřuje, pachatelům za jejich činy hrozí až tři roky ve vězení. K tomu, aby k podobným krádežím nedocházelo, musí být lidé více obezřetní.

„V případě podezření by měli lidé kontaktovat svoji banku nebo policii. Neměli by také do žádných formulářů vyplňovat přístupová hesla případně jiné údaje k elektronickému bankovnictví," dodala na závěr mluvčí.

Zloději využívají nové metody, které umožňuje internet, zejména na mladší věkovou skupinu obyvatel, jež je zvyklá používat toto médium ke komunikaci online i přes mobilní telefony. Nedoporučuje se proto používat příliš jednoduchá zabezpečovací hesla nebo jen jediné heslo pro všechny účty. Nejlepší prevencí je ovšem nechat si bankovní, ale i jiné osobní údaje a přístupová hesla k mailovým schránkám a účtům na sociálních sítích pouze a jen pro sebe.