V Přerově tak vypadla z kola dosavadní náměstkyně primátora Elena Grambličková z ODS. Tu sice preferenční hlasy vynesly na druhou příčku, skončí ale pouze jako řadová zastupitelka.

Stejný osud zřejmě potká i lékaře Michala Chromce, jenž získal nejvíce preferencí na kandidátce ČSSD. Stranou dění zůstane i přesto, že dostal od voličů vůbec nejvíce hlasů – a to 4 251.

„Z povolebních vyjednávání je zřejmé, že vedení přerovské ODS zvolilo taktiku upřednostnění původního pořadí na sestavené kandidátce před hlasy voličů. Nemyslím si, že je to správný postup. Ve výsledku se pak lidé ptají, proč chodili k volbám, když jejich hlas zaniká ve stranických dohodách,“ vyjádřila se odstupující náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS).

Hlas lidu, hlas boží neplatí

Podle ní potřebuje volební systém změnu.

„I poměrně vysoký počet preferenčních hlasů nestačil u některých na jejich posun na kandidátce, ačkoliv absolutním počtem získaných hlasů převyšovali kandidáty z předních míst. Tady bohužel neplatí – hlas lidu, hlas boží,“ podotkla Grambličková.

Že jsou při povolebním vyjednávání důležitější partajní dohody, potvrdil i šéf přerovské ČSSD Václav Zatloukal. „Ještě nejsme definitivně domluveni, kdo zasedne v radě, ale preferenční hlasy její složení neovlivní,“ řekl.

Zda se stane členem městské rady lékař Michal Chromec, který kandidoval za Masarykovu demokratickou stranu a zvýšil ČSSD renomé, tedy není jisté.

„Bez komentáře,“ reagoval Michal Chromec na tuto otázku a nechtěl ani upřesnit, zda je výsledkem povolebních jednání zklamaný či ne. „Můžu pouze zopakovat: bez komentáře,“ dodal.

Postoj ODS

Pouze pořadím na kandidátní listině strany se chce řídit při výběru budoucích radních přerovská ODS.

„Naše kandidátka, kterou jsme schválili na sněmu, vyjadřuje vůli ODS. Předpokládáme tedy, že místa v radě obsadí Jarmila Havlíčková, Josef Kulíšek, Michal Zácha a Jaroslav Čermák,“ řekl šéf přerovské ODS Robert Knobloch.

Naproti tomu TOP 09, která katapultovala svého lídra Dušana Hluzína na post náměstka primátora, může být spokojená. Přestože má zastupitelstvu pouhá čtyři křesla, dosáhla na jednu z nejvyšších funkcí. V radě města zasedne i jednička na kandidátce KDU-ČSL Tomáš Dostal.