„Část koaliční dohody obsahuje programové průsečíky všech tří subjektů, na kterých jsme se shodli. Patří mezi ně zajištění kvalitní dopravní infrastruktury, to znamená stavba D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, vnitřní průtah městem a průpich, ale i rychlostní komunikace mezi Přerovem a Olomoucí,“ vyjmenoval radní a poslanec Petr Vrána (ANO).

Budoucí radniční koalice se chce zaměřit také na rekonstrukci zchátralého hotelu Strojař, který město odkoupilo za 42,5 milionu korun od státu. Objekt je dnes nevyužitý a po přestavbě má sloužit jako bydlení pro seniory a mladé lidi.

„Chtěli bychom také připravit stavbu nového pavilonu Domova pro seniory a dalším z bodů je i podpora zřízení Vyšší odborné zdravotnické školy. Neméně důležitá je i strategie nakládání s komunálními odpady tak, aby byla cena tepla přijatelná pro občany,“ upřesnil Petr Vrána.

Vznikne programové prohlášení

Podle lídra ODS Michala Záchy by mělo do dvou týdnů vzniknout programové prohlášení, které už bude konkrétnější.

„Budeme se snažit dokončit nastartované projekty a neslibovat více, než je možné - to znamená Strojař, nový pavilon Domova pro seniory, dopravní stavby a nakládání s odpady. Zákaz skládkování totiž visí ve vzduchu. Musíme na projekty města najít finanční prostředky a budeme se snažit o co nejvyšší čerpání státních dotací,“ řekl s tím, že největším úkolem je teď schválit rozpočet na příští rok.

Najít průsečíky programů prý nebylo obtížné.

„Diskuse byla pouze v tom duchu, která priorita je největší a kam půjdou peníze dříve nebo později.

Z našeho volebního programu se podařilo prosadit podporu polytechnického vzdělávání na základních školách,“ doplnil lídr KDU-ČSL a TOP 09 Tomáš Dostal.

Podle Michala Záchy nedošlo kvůli programu uvnitř budoucí koalice k většímu názorovému střetu.

„Když si vezmete všechny tři volební programy, tak jsou si velmi podobné. Prioritní je teď rozpočet a souběžně s ním pracovat na programovém prohlášení,“ uzavřel.