Marie Kubjátová z Prosenic jezdí po cyklostezce od své obce, u grymovského mostu ovšem musí sesednout z kola a opatrně přejít frekventovanou cestu, po níž projedou denně stovky kamionů a aut. Nebezpečný provoz nutí cyklisty i motoristy k obezřetnosti.

„Může být jen otázkou času, kdy v úseku dojde k další tragédii. Jeden cyklista už na této cestě přišel o život zrovna vloni," vzpomíná Marie Kubátová, která se na nové propojení pod mostem těší.

„S nápadem nás oslovil starosta Radvanic. Město souhlasilo. A protože trasu využívá řada obyvatel i z Přerova, rozhodli jsme se, že celou investici vezme na sebe," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha s tím, že město převedlo do svého majetku i pozemek u mostu.

„Za postavení lávky a části stezky zaplatí Přerov asi milion sto tisíc," upřesnil Jiří Raba z odboru rozvoje a investic města.

Nejen od Lipníku, ale také od Prosenic či Sušic budou nyní cyklisté bezpečně projíždět ve směru na Přerov.

Na cestu pro pěší i cyklisty podél řeky Bečvy museli lidé složitě sestoupit kolem grymovského mostu. Nyní už tomu tak nebude.

Hotovo by mohlo být do prosince

Stavbu má na starosti společnost SATES Morava, stihnout ji musí nejpozději do15. prosince.

„Chtěli bychom být ale s prací hotovi už do konce listopadu," sdělil stavbyvedoucí Lubomír Slovák s tím, že nejtěžší bude zabetonovat úseky kolem mostní propustky, z níž teče voda do Bečvy.

Nad průtokem vznikne dřevěná lávka a na ni pak už naváže cyklostezka, která svede kolaře pod mostem k Bečvě.

„V tuto chvíli se zaměřujeme na zabetonování částí pro můstek, zábradlí a na vybudování parkoviště u mostu pro šest aut, jedno místo přitom bude určeno pro invalidy," ukázal v projektu Lubomír Slovák.

Jeho firma nemá od Přerova první zakázku. V minulosti už stavěla například Tyršův most či autobusové nádraží.