„Při cvičném letu v těchto místech 19. listopadu 1957 tragicky zahynuli tři příslušníci Přerovského letiště Miroslav Matějka, František Spurný a Bohumil Utínek. Co se tehdy před padesáti lety stalo, je dosud záhada,“ zahájil slavnostní projev starosta obce Dřevohostice Stanislav Skýpala.

Po projevu starosty do mrazivého lesního ticha zazněla státní hymna a lidé vzpomínali na události onoho dne.

„V době, kdy se ta nehoda stala, jsem měla dvanáct let. Chtěli jsme se jít podívat, co se stalo, ale hned nás k místu nehody nepustili,“ zavzpomínala na tragickou nehodu třiašedesátiletá Marie Maderová z Bezuchova. Jak dodala, od té doby se k pomníku pravidelně vrací a občas z něj odklidí i listí.

„Padesát let od tragédie je dlouhá doba, člověk si uvědomuje, že měl to štěstí a žije, kdežto oni jsou mrtví,“ řekl plukovník Vlastimil Telička, který v době nehody sloužil na letišti jako pilot první třídy.

„Všechny tři jsem znal osobně. Dokonce vedle nás přes chodbu bydlela rodina Spurných. Když se ta tragická nehoda stala, paní Spurná byla v osmém měsíci těhotenství. Úmrtí jejího manžela jí přišel oznámit velitel letky a tehdy chodil také lékař. Ještěže tam byl, po té smutné zprávě paní Spurná omdlela a musela být převezena do přerovské nemocnice,“ řekl Vlastimil Telička.

Nebyl to však jediný lidský osud, kterého se ta tragédie dotkla. Dokonce Bohumil Utínek podle slov Vlastimila Teličky v ten den neměl vůbec letět. Jeho kamarád jej požádal, samozřejmě s vědomím velitele letky, aby se spolu vyměnili.

„Práce letců je nevyzpytatelná, nikdy jsme nevěděli, kdo se vrátí,“ dodal Vlastimil Telička.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika