Policisté se tento týden radili se zástupci vedení města, technických služeb a organizacemi, jako je Člověk v tísni, jak celou situaci zvládnout. Zveřejnili konkrétní bezpečnostní opatření, která mají zabránit násilnostem v ulicích.

Pochod proti rasismu avizovala původně Dělnická strana, která se ale nakonec od této akce distancovala. A to i přesto, že je její zástupce stále oficiálním oznamovatelem pochodu. Radikální hnutí Autonomní nacionalisté, které je veřejnosti známé hlavně v souvislosti s pouličními nepokoji na sídlišti Janov v Litvínově, se ale k pochodu Přerovem oficiálně přihlásilo na svých webových stránkách.

„Autonomní nacionalisté vyzývají své aktivisty a sympatizanty, aby skrze poklidný meeting 4. dubna demonstrovali na obranu utlačovaných přerovských obyvatel,“ uvádí se na webu nacionalistů.

Rozsah bezpečnostních opatření napovídá tomu, že do Přerova dorazí také odpůrci nacionalistů z řad extrémní levice, což se podařilo zjistit z neoficiálních zdrojů. Policie tuto informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

„Situaci v žádném případě nepodceňujeme. Policisty z okresu Přerov výrazně posílí kolegové z krajského ředitelství, kteří budou na celou akci dohlížet. Na místě budou více než tři stovky policistů, včetně pořádkové jednotky krajského ředitelství. Jejich úkolem je zasáhnout proti narušení veřejného pořádku a jakémukoliv protiprávnímu jednání,“ uklidnila přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková obyvatele i místní Romy, kteří se obávají násilností.

Na místě budou tři desítky městských strážníků, jízdní policie, celé družstvo policejních psovodů, a bezpečnostní situaci bude z výšky monitorovat vrtulník.

„Pro zvládnutí akce je důležitá informovanost občanů. Obě policejní složky proto v těchto dnech procházejí ulicemi, kudy půjde pochod, a upozorňují nájemníky domů a obchodníky, aby si zabezpečili majetek,“ řekla Sedláčková.

Radí jim třeba, aby si v den pochodu uklidili popelnice od domů, schovali květináče z oken a nedocházelo tak ke zbytečným škodám na majetku. Obchodníci by podle policistů měli zvážit, jestli v den pochodu prodejnu vůbec otevřít.

„Už ve středu jsme začali procházet celou trasu. Na domy v Husově, Kojetínské, Čechově, Komenského, Havlíčkově a dalších přilehlých ulicích jsme vyvěsili informační letáky, ve kterých lidem radíme, jak se chovat. Obyvatele těchto ulic navštívíme i příští týden,“ shrnul také zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.

Policisté lidem doporučují, aby si ukryli různé volně položené věci před domy, jako jsou tyče nebo dlažební kostky, které by radikálové mohli použít jako zbraň. V dotčených lokalitách navíc budou rozmístěny značky se zákazem zastavení a stání vozidel. „Lidé by rozhodně neměli parkovat v ulicích, kudy bude pochod procházet,“ říká Komínek.

Bezpečnostní opatření se zaměří i na samotný příjezd radikálů do města. Policisté budou kontrolovat osoby na vlakovém a autobusovém nádraží i na příjezdových komunikacích.

„Těm, kteří budou mít u sebe jakoukoliv zbraň, a to nejen střelnou zbraň nebo nůž, ale i baseballové hole a další věci, budou odebrány,“ informovala mluvčí policie Michaela Sedláčková. V době přísných bezpečnostních opatření bude ztížena průjezdnost městem, a proto budou dopravu řídit policisté. „Chceme požádat občany, aby dbali o své bezpečí. Rozhodně to není událost pro zvědavce a rodiny s malými dětmi,“ uzavřela mluvčí.

PŘEČTĚTE SI VÍCE:

Do Přerova míří nacionalisté. Podívejte se na názory Romů

Policisté: Nechceme nic podcenit

Politolog: V Přerově to může skončit jako v Janově