ON-LINE

/aktualizujte F5/

20:13 V tuto chvíli je v lokalitě u vlakového nádraží v Přerově klid. V ulicích jsou nadále pořádkové jednotky policie, které budou střežit bezpečnost občanů i v průběhu noci. Policie vyhodnotila sobotní zásah jako úspěšný. „Získali jsme kontrolu nad situací a podařilo se nám radikály vytlačit k nádraží, odkud postupně odjeli. Měli jsme tři hlavní cíle: zabránit střetům radikálů s lidmi ze sociálně vyloučených lokalit, ochranu obyvatel města Přerova a majetku občanů. To se nám podařilo. Nevznikly větší škody prodejcům z obchodů u nádraží, nebyly rozbity žádné výlohy a kromě poničených policejních aut nevznikly větší škody na majetku obyvatel Přerova,“ řekla po dvacáté hodině přerovská policejní mluvčí Michaela Sedláčková.

18:03 V Přerově také působil tým procesualistů, kteří mají za úkol sumarizovat výsledky policejního zásahu a zadokumentovat počet zadržených a trestnou i přestupkovou činnost. Podle posledních informací policie bylo na místě asi 30 zadržených osob z řad radikálů, zraněno bylo šest republikových policistů a tři strážníci městské policie. Veterinář musel ošetřit jednoho zraněného koně z oddílu jízdní policie ve Zlíně, který dostal zásah dlažební kostkou do nohou. Všichni policisté byli ošetřeni v přerovské nemocnici. Zraněno bylo i několik nacionalistů. Jeden muž měl zranění ruky druhý hlavy. Škodu policie zatím nevyčíslila, ale velká škoda hlavně vznikla na autech městské a republikové policie a na jejich vybavení a přístrojích. Přesné materiální škody budou vyčísleny dodatečně.

17:10 Situace v ulicích Přerova se prozatímně zklidnila, ale stojí zde stále hlídky policie a těžkooděnci neustále chrání vstupy do romských čtvrtí a do centru města. V Kojetínské ulici jsou členové Občanského sdružení Vzájemné soužití z Ostravy a pomáhají zmírnit napětí mezi místními Romy.

16:29 Podle slov přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové jeden člen pořádkové jednotky v průběhu pochodu zkolaboval zřejmě z důvodů dehydratace. Před nádražím je nyní klid. Michaela Sedláčková dále uvedla, že velká část účastníku pochodu již odjela z Přerova, ale zhruba stovka se jich ještě v ulicích pohybuje.

16:11 Členové pochodu jsou rozptýleni na několika místech ve městě, nejvíce v lokalitách kolem nádraží, do centra se nepřemístili. Platí nadále nejvyšší bezpečností opatření, policisté se přemísťují podle radikálů.

16:06 Asi 40 účastníků pochodu, kteří napadli policisty, měli u sebe kulové pumy do ohňostrojů, siflonové bombičky s nezjištěnou látkou uvnitř a zápalnou šňůrou, dále měli dýmovnice, slzné a pepřové spreje, pet lahve s benzinem a praky na vrhání zápalných předmětů. Byla u nich provedena bezpečnostní prohlídka a jsou zajištěni na náměstí Františka Rasche.

15:58 Před Škodovou ulicí stojí obrněný transportér, u nádraží mezi Čechovou a Denisovou bylo zadrženo asi 40 účastníků pochodu, měli u sebe zakázané předměty a pyrotechniku. Na ulici Denisova hořel vůz městské policie, zřejmě od zápalné lahve. Požár byl hned uhašen a pachatel zadržen. Na vlakovém nádraží došlo k dalším konfliktům.

15:53 Demonstrace si vyžádala další zraněné, jednoho účastníka pochodu v tuto chvíli odvážela z prostotu před nádražím sanitka. Policisté už také zadrželi několik výtržníků. Stále jsou uzavřeny některé ulice v okolí nádraží.

15:34 Nyní došlo k vážnějšímu konfliktu. Neustále v prostoru autobusového nádraží létají vzduchem dělobuchy. Jeden nacionalista má úraz hlavy.

15.23 Policisté vytlačili nacionalisty z Nádražní ulice, těžkooděnci vytlačují průvod. Pochod pokračuje do Denisovy ulice u Hypernovy, kde žije početná romská komunita. Neustále se ozývají výbušné rány.

15:14 Nad autobusovým nádražím létají vzduchem dýmovnice a zápalné lahve. Radikálové se rozptýlili po ulicích, jsou slyšet rány. Utíkají směrem k Hypernově. Pochod neukončili.

15:13 Oficiálně byl pochod ukončen asi před 5 minutami. Průvod dorazil k vlakovému nádraží, kde u vchodu Jiří Švehlík ukončil pochod. Podle policie i radikálů se pochodu zúčastnilo 400 až 500 lidí.

15:04 Těžkooděnci jsou připraveni zasáhnout. Pochod nyní prošel Havlíčkovou ulicí a směřuje na Čechovou ulicí zpět K nádraží a Husovu ulici.

15:01 Byly objeveny dva nástražní výbušné systémy. Jeden na nástupišti vlakového nádraží v Přerově a druhý zápalný systém byl nalezen u Tesca v Kojetínské ulici. Na místo okamžitě dorazili pyrotechnici a výbušné systémy zajistili.

14:58 Zraněný byl policista z antikonfliktní jednotky. Ten se v danou chvíli snažil zabránit roztržce mezi členy hnutí Antifa a nacionalisty v prostoru před Tescem, kde létaly zápalné láhve, a kde rovněž došlo k prvním nepokojům. Zraněný policista utrpěl pohmožděniny obličeje a jeho zranění naštěstí nejsou vážná.

14:49: Průvod pokračuje Komenského ulicí. Zatím nedošlo ke konfliktu mezi Romy a radikály.

14:47 U Tesca je jeden zraněný člověk, má zkrvavenou tvář. Zřejmě dostal ránu zápalnou lahví. Pomoc se mu snažili všichni přítomní, odvezla ho záchranka. Tesco zavřelo.

14:33 Šest policejních aut stojí před firmou Kazeto, vchody do romských čtvrtí brání hlídají těžkooděnci s přilbami na hlavě. Průvod se na chvíli zastavil v Husově ulici, protože v Kojetínské ulici byla asi 40členná skupina hnutí Antifa. Radikálové ale dál pokračují v průvodu do ulice Kojetínská. Kojetínský podjezd je zatarasen obrněným transportér a zlínskou jízdní policií. Pochod prochází kolem Tesca a Kojetínskou ulicí.

14:29 „Češi pojďte s námi!“ skandují účastníci pochodu. Ten se vydal od nádraží a pokračuje Husovou ulicí kolem Grand hotelu. V čele průvodu je několik policejních vozů, desítky novinářů. Pokojný průvod směřuje kolem Škodovy ulice, ta je ale zabarikádovaná kontejnery a zátarasy, aby sem radikálové nemohli proniknout. „Astala vista antifašista,“ skanduje dále dav.

14:27 Pochod vyrazil. Hlavní iniciátor Jiří Švehlík vyzval k pochodu slovy: „Přátelé, kamarádi, můžeme vyjít!“

14:09 Podle situace to vypadá, že během 10 minut vyrazí pochod do ulic, čeká se na poslední vlak, který by měl dopravit účastníky pochodu do Přerova. Nad Přerovem neustále krouží vrtulník s termovizní. Počet účastníků se opět rozšířil.

14:03 Všechny novináře i přítomnou jízdní policii ze Zlína rozptýlila přítomnost malého pískomila, který byl jediným vtipným prvkem pochodu radikálů, a který se na krátkou dobu stal cílem přítomných fotoaparátů.

13:58 Podle informací přerovské policejní mluvčí Michaely Sedláčkové byly nalezeny v Kramářově ulici a na dalších čtyřech místech na trase pochodu pet lahve s benzinem a rozbušky v igelitových taškách. Policie na místo okamžitě přivolala pyrotechniky.

13:56 Zhruba stovky lidí jsou tuto chvíli před budou vlak nádražím, na místo dorazili Autonomní nacionalisté a členové hnutí Národní odpor. Na místě jsou přítomní také policisté, členové antikonfliktního týmu, kteří monitorují situaci. Před chvíli proběhla malá slovní přestřelka s jednou účastnicí, kterou okamžitě členové antikonfliktní jednotky ukončili. Nacionalisté se chovají spořádaně, nesnaží se vyvolávat žádné vášně. Na místo dorazil i krajský policejní ředitel Jaroslav Skříčil.

13:47 Před budovou vlakového nádraží jsou v tuto chvíli stovky lidí. Kromě radikálů, kteří přijeli do Přerova na pochod, jsou to Autonomní nacionalisté a Národní odpor. Shromáždění je poklidné, hlavní pochod ještě nevyrazil.

13:11 Na tiskové konferenci také zazněly dotazy, zda nebylo možné akci zakázat. „Shromáždění je základním ústavním právem a magistrát je může zakázat do tří dnů pouze ze zákonných důvodů, ty ale nebyly naplněny. Dalším důvodem je, že oznamovatel Jiří Švehlík z Dělnické strany podal toto oznámení jako fyzická osoba," uvedl ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki. Primátor města Přerov Jiří Lajtoch na konferenci řekl: „Město bude muset zvolit i do budoucna strategii, jak postupovat proti akcím nacionalistů. Dělnická strana totiž ohlásila na 16. května mítink v Přerově.“

13:09 Velitel vnitřního opatření Radim Daněk na tiskové konferenci uvedl, že policie má pouze podpůrnou funkci při zásahu. Tím, kdo by měl vyzvat k zákazu pochodu, je magistrát. „Očekávají se nejen střety Romů s radikály, ale také střety s levicovými extrémisty z řad Hnutí Antifa,“ uvedl Daněk. Ten potvrdil informaci, že se pochodu zúčastní i příznivci levicových extrémistů. Podle mluvčí přerovské policie Michaely Sedláčkové zatím do Přerova dorazila si desetičlenná skupina pravicových extremistů z Plzně a asi devadesát radikálů z různých míst v republice.

13:06 Nad Přerovem neustále létá vrtulník a celou situaci monitoruje. Záznam z vrtulníku je přenášen do řídícího centra, které se nachází v sídle policejního ředitelství v Přerově.

13:04 Velitel opatření Martin Hrinko na tiskovce řekl: „Policie nepodcenila bezpečnostní situaci. Máme informaci, že během pochodu nemusí docházet pouze ke konfliktům mezi radikály a místní národnostní menšinou, ale může dojít i k útoku na pořádkové jednotky a policii.“ Podle něj se v sobotu 4. dubna stal Přerov po Praze druhým nejostřeji sledovaným místem v republice, co do rozsahu bezpečnostních opatření. O situaci je informován i ministr vnitra Ivan Langer, vláda i vrcholní politici. „V ulicích bude 700 policistů, bude nasazena těžká technika, obrněné transportéry a cisternové stříkačky,“ informoval Hrinko. Na místě budou také hasiči, záchranka a další složky integrovaného záchranného systému. Martin Hrinko doslova řekl, že Přerov je nyní druhý nejbezpečnějším místem v České republice.

12:55 Od dvanácti hodin probíhala krátká tisková konference. V Přerově je připraveno zasáhnout proti radikálům 700 policistů. Ti budou dohlížet na bezpečnost lidí v Přerově během pochodu radikálů. Policie na tiskové konferenci nastínila základní strategii jak bude postupovat. Tiskové konference se zúčastnili velitel opatření Martin Hrinko, velitel vnějšího opatření Josef Drábek, velitel vnitřního opatření Radim Daněk, ředitel Městské policie v Přerově Omar Teriaki a přerovský primátor Jiří Lajtoch.

12:54 První skupinka několika desítek vyrazila z vlakového nádraží a pokračují po Čechově ulici dál po naplánované trase.

12:12 První radikálové dorazili do Přerova. Na vlakovém nádraží prvních deset přítomných radikálů policie zkontrolovala. Prozatím je klid. Obchody i restaurace v okolí přerovského nádraží jsou zavřené, někde mají napsané z technických důvodů zavřeno, jinde pouze zavřeno.

11:31 Na vlakovém nádraží v Přerově je v tuto chvíli klid, doslova ticho jako v hrobě. Je zde více policistů než cestujících. „Policisté jsou na svých místech, nádraží máme pod kontrolou a nyní čekáme na vlaky, zda přijedou radikálové. V pohotovosti jsou pracovníci Policie ČR, Městská policie, jízdní policie i psovodi. Situaci monitoruje i vrtulník. Máme nejvyšší možnou pohotovost,“ řekl pracovník bezpečnostní ostrahy Pavel Kužela, který na vlakové nádraží je i se psem Benem.

11:21 Kolem Husovy ulice projela čtyři plně obsazená policejní auta s majáčkem a Romové zpozorněli. „Asi už přijeli,“ řekl jeden z nich. Informace o příjezdu radikálů se různí. Zatímco někteří mají informace, že přijdou kolem 12. hodiny, jiní tvrdí, že kolem 14. hodiny.

11:19 Mária Lacková z Husovy ulice říká: „Myslím, že policie ničemu nezabrání, máme strach a budeme vzhůru do noci. Ničemu nevěříme, zvlášť tady v Přerově.“ Další z Romů dodal: „Je to sprosté jak se tady s námi zachází. Jestli jsem přijdou tak se budeme určitě bránit!“ „ Má to tady prý hořet,“ dodal další z přítomných Romů.

11:11 Do Husovy ulice dorazil pracovník kanceláře Rady vlády pro záležitosti romské komunity Zdeněk Duna. „Přijel jsem jako Rom, který chce podpořit Romy v Přerově,“ řekl Zdeněk Duna. Ten zatím situaci hodnotí jako klidnou, i když prý nehovořil ze všemi romskými obyvateli. „Čekal jsem, že lidé budou stát venku a budou se zajímat o to, co se bude dít. Jedna věc mě ale mrzí a to, že policie nekontroluje vozidla na příjezdových silnicích. Radikálové tak mohou snad přivézt do města zbraně.“

10:43 Asi dvacet místních Romů postává v Kojetínské ulici. Jsou připraveni se bránit, tvrdí, že nemají důvod se schovávat a že si počkají před svým obydlím. "Nechtěli jsme odejít pryč z domu, protože máme strach, že by to tu někdo zapálil," řekla jedna z místních Romek. Na místě situaci uklidňuje a hovoří s místními Romy šéf olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni Richard Kořínek a Martin Navrátil z vládní Agentury pro sociální začleňování v Romských lokalitách.

Policisté lemují podél silnice celou plánovanou trasu pochodu a sledují zda se na místo nezačínají shlukovat radikálové. V ulicích je prozatím klid.

9:55 Romové z Husovy a Škodovy ulice postávají venku na ulici a na místě je s nimi i ředitel olomoucké pobočky Člověka v tísni Richard Kořínek. Situaci monitoruje už od rána policejní vrtulník s termovizí. Radikálové se začali sjíždět do města zatím pouze po hrstkách, příjezd většího počtu lidí se očekává kolem poledne.

TRASA POCHODU

Trasa pochodu Autonomních nacionalistů v Přerově.
Petra Poláková-Uvírová a Dagmar Rozkošná
PŘEČTĚTE SI VÍCE

VIDEO: Město pochod radikálů rozpustí, pokud poruší zákon

Zrušte pochod, žádají město členové iniciativy

Pochod radikálů: v ulicích budou stovky policistů