„Oficiální cestou jsme obdrželi oznamovací dopis o konání politického shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti. Pochod začne na náměstí Svobody, a poté se vydá na trasu ulicemi Čechova, Havlíčkova, Komenského, Škodova a Kramářova, a poté zpět na náměstí Svobody,“ uvedl mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Podle něj předpokládají organizátoři účast dvou až tří set lidí a k dispozici budou mít automobil s ozvučením.

„Budeme na místě monitorovat situaci a vstoupili jsme již do kontaktu s Krajským ředitelstvím policie. V případě, že by došlo k něčemu nezákonnému, jsme připraveni pochod okamžitě ukončit,“ řekl Přidal.

„Věc jsme oficiálně nahlásili na přerovském magistrátu. Celá akce začne na náměstí Svobody, kde předneseme několik projevů. Mluvit budu já a další účastníci pochodu,“ uvedl předseda DSSS Tomáš Vandas.

„Je těžké dopředu odhadnout, kolik nás bude. Mohlo by jít zhruba o dvě stě až tři sta účastníků,“ řekl.

Policisté se připravují

Policisté chystají v této souvislosti rozsáhlá bezpečnostní opatření.

Před dvěma lety totiž pochod radikálů přerostl v pouliční nepokoje, které se odehrávaly v ulicích kolem nádraží. Celkem bylo na místě zadrženo jednatřicet osob a několik lidí utrpělo zranění.

„O nahlášené akci již víme a budeme samozřejmě přijímat bezpečnostní opatření. Takticko – strategickou stránku věci ale vzhledem k okolnostem nebudeme zveřejňovat,“ uvedl krajský policejní mluvčí Michal Pižurin.

Neziskové organizace připravují asi týden před konáním akce několik setkání s místními Romy v sociálně vyloučených lokalitách, aby zklidnili napětí.

„Scénář bude v podstatě stejný jako před dvěma lety a uskuteční se několik společných setkání s romskými obyvateli. U schůzek nebudeme jen my, ale i zástupci policie a přerovského magistrátu,“ přiblížil Richard Kořínek z olomoucké organizace Člověk v tísni.

Dělnická strana sociální spravedlnosti, jejíž členové plánují do Přerova dorazit, je považována za nástupce a pokračovatele dnes už bývalé Dělnické strany, která byla rozpuštěna v únoru 2010 Nejvyšším správním soudem.

Petra Poláková-Uvírová, Naděžda Švrčková